2007-1974-mobr-49AR412007.gif
2007–1974-mobr-49AR412007.gif • Autor: Respekt

2007-1974-vobr-49AR412007.jpg
Fotografie: Vítejte na Východě. – Autor: imdb / out now • Autor: Respekt

Starý bonmot říká, že optimista je jenom nedostatečně informovaný pesimista. Tvorba rakouského režiséra Ulricha Seidla je velmi účinným sérem proti optimismu. Jeho filmy důsledně zobrazují nelichotivý výsek reality, ve které žijeme. Ve filmu Modelky (1999) sledoval osudy druhořadých adeptek modelingu, které se v nekonečném kolotoči ponižujících castingů, vztahů na jednu noc a bulimických záchvatů marně pokoušejí splnit si svůj sen o slávě. Snímek Psí dny (2001) jsme měli možnost vidět i v českých kinech: mnohé šokoval mírou naturalismu, s jakou inscenoval pásmo mikropříběhů několika frustrovaných, osamělých a nešťastných obyvatel jednoho vídeňského předměstí. Na právě probíhající přehlídce filmů z německy mluvících zemí s názvem Der Film byl v předpremiéře uveden poslední Seidlův film Import/Export (2006). Režisér hledá ve dvou neprolínajících se příbězích paralely mezi životem v Rakousku a v zemích bývalého sovětského bloku. Jedna dějová linka začíná na Ukrajině a přesouvá se do Vídně, druhá jde přesně opačným směrem.

Žádný med

Ukrajinská zdravotní sestra Olga (Kateryna Rak) dostává už několik měsíců v zadlužené nemocnici na ošklivém sídlišti pouze zlomek platu, který jí náleží. Brigádně si zkouší přivydělat jako dívka poskytující sex přes internet, pak se ale rozhodne nechat doma malého syna s matkou a na pozvání kamarádky vyrazí zkusit štěstí do Vídně. Zde vystřídá několik…

200741-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200741-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte