V OSN dobře vědí, kdo v které zemi odpovídá za politiku státu. Pokud by je zajímalo stanovisko České republiky k této otázce, určitě se nebudou ptát prezidenta. Česko rozhodně za pitomce nebude.Chvílemi se téměř zdálo, že Václav Klaus vyráží do OSN vyhlásit někomu válku. Jeho cesta do této mezinárodní instituce, kde se má účastnit debaty o globálním oteplování, vyvolala velké emoce. A je třeba říct, že úplně zbytečně. Vystoupení českého prezidenta zemi rozhodně nepoškodí a bude vlastně dobře, že se zúčastní diskuse.

Za pitomce?

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek a ministr životního prostředí Martin Bursík pobouřeně prohlašovali v médiích, že Václav Klaus Českou republiku zesměšní, a dokonce snad i poškodí, když v Organizaci spojených národů přečte projev obsahující extrémní názory. „Tam najednou vystoupí Václav Klaus, nebo, jak vy říkáte, docent inženýr CSc., a bude tam vykládat nějaké své osobní názory a výsledek bude takový, že my budeme za úplné pitomce,“ řekl ministr v televizi. Podle Bursíka to může dokonce zhatit naši aspiraci na nestálé místo v Radě bezpečnosti OSN, o které usilujeme, protože přímořské státy (ohrožené stoupáním hladiny moří v důsledku oteplování) budou proti. To je ovšem silně přehnaná obava.

Pokud by vystoupení jednoho prezidenta k tématu globálního oteplování mělo opravdu vyvolat diplomatický konflikt, nebylo by…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2140

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte