Válka v Iráku se může velmi lehce stát konfliktem celého Blízkého východu. Válku v Iráku lze vyhrát. Chce to jenom maličkost. Zhruba 250 000 až půl milionu vojáků. Mezinárodní pomoc, protože Spojené státy tolik vojáků prostě v tuto chvíli nemají. Dlouhodobý mandát OSN, pod jejíž hlavičkou také budou modré přílby fungovat, a podporu a souhlas sousedních zemí, třeba Íránu. Politickou dohodu jednotlivých soupeřících frakcí uvnitř Iráku. A abych nezapomněl, další desítky nebo stovky miliard dolarů k ekonomickému vzkříšení země, které je nutné, mají-li Iráčané vůbec znovu uvěřit, že se v Iráku zase dá žít. Potom by bylo snad za nějakých osm až deset let možné říci, že bylo dosaženo vytyčeného cíle, slovy prezidenta George Bushe, „demokratického Iráku, který uznává vládu zákona, respektuje lidská práva, zajišťuje bezpečnost obyvatel a je naším spojencem ve válce proti terorismu“.

Co dál

To nejsou čísla a představy vycucané z prstu, vycházejí ze zkušeností z Bosny, Kosova nebo Východního Timoru. A jsou v dnešní irácké situaci naprostou sci-fi. Spojenci se k Američanům v Iráku nepřidávají, ale postupně je opouštějí. Na tichém ústupu ze země jsou i nejvěrnější Britové, kteří z původních patnácti tisíc vojáků vcelku nenápadně zredukovali své jednotky na pět tisíc mužů a žen soustředěných na jediném místě na letišti v Basře. Ani samotní Američané už do Iráku další vojáky k těm současným zhruba 160…

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte