Na kolik si ceníte své soukromí? Většina lidí má k této otázce poněkud schizofrenní postoj: tvrdí sice, že je pro ně soukromí důležité, že je stále více jejich osobních údajů a informací přístupné na internetu firmám, úřadům i běžným brouzdalům, ale zároveň s ním bez obav hazardují.

Už před dvěma lety souhlasilo 82% respondentů s tvrzením, že je jejich soukromí ohroženo nebo už o něj dokonce přišli. Jenže nový průzkum univerzity Carnegie Mellon University ukazuje, že se svými údaji stále zacházíme dost lehkovážně. Shodou okolností opět 82 % lidí by totiž dalo svá osobní data veřejně k dispozici za šanci vyhrát ve slosování pouhých sto dolarů. „Lidé vždycky preferují peníze,“ řekl časopisu Wired jeden z autorů výzkumu Alessandro Acquisti.

Přílišná bezstarostnost při nakládání s citlivými informacemi se přitom může vymstít. Člověk se může stát obětí krádeže identity, může čelit online útokům slídilů (viz Respekt 25/2007) a nebo jej může obtěžovat zvýšené množství nevyžádané pošty.

Ale největším nebezpečím jsme pro nás my sami. Takový personalista Van Allen velmi dobře ví, co všechno na sebe lidi na internetu prozradí. Součástí jeho práce je totiž vyhledávat informace o potenciálních zaměstnancích. Reportérovi webu televize NBC vyprávěl, jak musel odmítnout absolventku psychiatrie, když na sociální síti Facebook našel její fotografie z divokých večírků.

Podobná internetová prostořekost stála práci už spoustu lidí. Podle…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte