Už od Klausových balíčků se nenašla vláda, která by disponovala politickou silou dělat politické kroky na mnoho let dopředu. V Česku není velký reformní potenciál, konstatoval před časem smutně premiér Mirek Topolánek, když vysvětloval, proč už reformě veřejných financí neříká reforma, ale „nultý reformní krok“. Při obhajobě klíčového vládního projektu ve sněmovně minulý týden v úterý však předseda vlády tvrdil, že reformu chtějí sami lidé (údajně celých 80 procent), protože už mají dost plýtvání veřejnými prostředky. „Toto je kapitál, který podle mne nesmíme promarnit,“ prohlásil Topolánek. Tak jak to tedy je: panuje tu velké nadšení pro reformy, anebo je naopak nikdo nechce? Když v tom nemá jasno ani premiér, který reformní kroky řídí, jak se v tom mají vyznat ostatní?

Magicky tlustá peněženka

Není to jediné nejasné napětí, které kolem vládní snahy změnit nastavení veřejných financí panuje. Protichůdné vysvětlování se nabalilo už na otázku, k čemu se celá ta změna dělá. Premiér ve sněmovně řekl, že cílem je udržení chodu veřejných financí – „Už za dva roky by mandatorní výdaje převýšily příjmy státního rozpočtu. Za pouhé dva roky nečinnosti…“ –, ale mnoho členů ODS, kteří do poslední chvíle bojovali o změnu horních sazeb daní, si myslí, že prvotním cílem je uplatnění programu ODS, tedy především zavedení rovné daně. A to, jak doufají, ve shodě s liberálním…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte