Co by měl George Bush udělat pro Palestince před koncem svého funkčního období.

Řídíme-li se zásadou, že je lépe pozdě než nikdy, lze energii, kterou George Bush a jeho ministryně zahraničí Condoleezza Riceová konečně začínají investovat do mírového procesu v Palestině, jen uvítat. Riceová před dvěma týdny navštívila Palestinu a Izrael a nyní se uvažuje o mírové konferenci, jež by se měla konat na podzim v Americe. Američané kromě toho nedávno přislíbili palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi rozsáhlejší hospodářskou pomoc. Izraelský premiér Ehud Olmert pak minulý týden podnikl neobvyklou cestu do Jericha na Západním břehu, aby s prezidentem Abbásem prodiskutoval „vytvoření palestinského státu… tak rychle, jak jen to bude možné“.

Hamás není mimo hru

Nečekejte však, že cestující v autobusech v ulicích Ramalláhu začnou hned jásat. Jen zřídkakdy byly podmínky pro mír horší než dnes. Vedoucí představitelé obou stran jsou slabí a nemají chuť riskovat. Palestinské vedení se před dvěma měsíci rozštěpilo na dva tábory, Hamás teď nutí své protivníky z Fatahu, aby opustili pásmo Gazy, a prezident Abbás, který je zároveň vůdcem Fatahu, odmítá mít s „těmi vrahy“ cokoliv společného. Ehud Olmert je alespoň předsedou fungující vlády, kvůli neúspěchu v libanonské válce loni v létě je však jedním z nejméně populárních premiérů, které Izrael pamatuje. Tato válka zároveň pohřbila velkou myšlenku…

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte