Vzpoura v Plusu ukazuje, co všechno si mohou dovolit šéfové levných supermarketů.

Těch pár písmen v nabitém diáři nevzbuzuje v manažerovi německé společnosti Tengelmann Peterovi Finkovi žádné nadšení. Tento týden ho totiž šéfové posílají do Prahy, aby uklidnil vzpouru v české větvi firemní sítě supermarketů Plus.

Rebelující Češi si už skoro dva roky stěžují na to, že zástupci německých majitelů šikanují firemní odboráře a nutí zaměstnance pod pohrůžkou vyhazovu k výkonům, které neodpovídají jejich mzdě. „Očekávám, že až pan Fink zjistí, jak firma hospodaří a kolik manažerů už ji opustilo, vyrazí jednatele českého Plusu Michaela Neervoorta,“ říká o návštěvě šéf Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner. To není jisté. Zmatek kolem Plusu ale každopádně upozorňuje na metody, které panují za kulisou neodolatelných cen potravin v levných tuzemských supermarketech.

Vulgární, drzý, arogantní

Příjezd Petera Finka znamená pro odboráře z českého Plusu už teď malé vítězství. Boj za lepší pracovní podmínky vedou s šéfy – konkrétně s ředitelem Andrém Rinnenslandem a jeho jednatelem Michaelem Neervoortem – už dva roky. Vše začalo tím, že se firma pokusila vyhodit manažery, kteří se odvážili založit ve firmě odbory a protestovali proti povinnosti pracovat pro Plus zadarmo a načerno přesčas. Většina rebelů pod nátlakem podepsala výpověď, ale tvrdé jádro zůstalo a loni v srpnu uspořádalo demonstraci…

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200733-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte