Nová vědecká studie naznačuje častější výskyt leukemie u dětí v okolí jaderných elektráren.Získají odpůrci reaktorů nový argument?

SUTA.BLOG.RESPEKT.CZ

Jaderná energetika je tématem, které rozděluje českou společnost. Má své nekritické propagátory i podobně nekritické oponenty. Česká média to vědí, a tak nás zprávami a komentáři na toto téma bohatě zásobují. Proto mě překvapilo, že jsem se v nich nedočetl o nové studii, která konstatuje zvýšený výskyt leukemie a úmrtnosti dětí a mladých lidí v okolí jaderných zařízení. Vědci se pokoušejí také zodpovědět klíčovou otázku: Proč?

Červencové číslo vědeckého časopisu European Journal of Cancer Care přineslo rozsáhlou analýzu výskytu leukemie u dětí a mladých lidí. Američtí vědci z Lékařské univerzity v Jižní Karolíně podrobili důkladnému zkoumání 17 vědeckých studií, které zahrnují výskyt leukemie na 136 místech Velké Británie, Francie, Kanady, Německa, USA, Japonska a Španělska.

Tato metaanalýza došla k závěru, že úmrtnost na leukemii u dětí do věku 9 let byla zvýšena o 5 až 25 procent v závislosti na vzdálenosti od jaderného zařízení. Úmrtnost ve skupině dětí a mladých lidí do 25 let byla zvýšena od 2 do 18 procent. Statistické analýzy také prokázaly zvýšení výskytu (incidence) leukemie. Ve skupině dětí do 9 let o 14 až 21 procent, ve skupině do 25 let o 7 až 10 procent.

Autoři analýzy upozorňují, že…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte