DERER.BLOG.RESPEKT.CZ

V počtu dezercí se Kuba stala vítězem Pan-amerických her. Kdyby to nebylo tak smutný, bylo by to fakt k smíchu. Estébáci v kubánské výpravě nepostřehli, že se házenkář Rafael Capote plíží podél zdí olympijské vesnice na předměstí Rio de Janeira. Plížil se tak dlouho, až našel, co hledal: půlmetrovou díru ve zdi. Protáhl se dírou a hodinu utíkal, až se dostal z potenciálního dosahu estébáků, vzal si taxík a odjel do Sao Paula.

Ještě větší poprask ale způsobil Guillermo Rigondeaux Ortiz, dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa bantamové váhy v boxu, který se vypařil hned v prvním týdnu her. Přestože má doma na Kubě telefon, auto s kvótou nad 25 litrů benzinu měsíčně, zaměstnání v byrokracii kubánské moci a jídlo, například mléko, maso a ovoce, rozhodl se zmíněné požitky vyměnit za pozlátko v podobě 800 tisíc dolarů a profesionální kariéru v německém klubu Arena-Box-Promotion, sídlícím v Hamburku. Boxer Erislandy Lara a trenér gymnastiky Lázaro Lamelas doplňují kvarteto uprchlíků z kubánské výpravy při letošních hrách.

Od roku 1991, kdy Kuba přišla o podporu Sovětského svazu, se počet sportovních dezertérů při velkých mezinárodních akcích pomalu blíží stovce a poslední dobou to vypadá, že se přes tu stovku brzy přehoupne.

Úřadující generální tajemník kubánské revoluce Raúl Castro se rozhodl další riziko sportovní dezerce nepřipustit a kubánská delegace se v…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte