BAZANT.BLOG.RESPEKT.CZ

Ano, na stará kolena se chci naučit kouřit. Tedy alespoň, ač nekuřák, dostávám stále častěji chuť na cigaretu. Zvlášť když čtu, jak agentura AAA udělala výzkum pro deník BBB – a výsledkem je, že už více než polovina občanů ČR si přeje zákaz kouření v restauracích.

Nejvíc mi vadí to strkání nosu do tak čistě privátní věci, jako je chození do hospody. Alespoň já tam chodím dobrovolně. Otevřu dveře, nakouknu, nasaji vzduch, zjistím nadměrnou zahulenost a jdu dál. Tak pokračuji, dokud nenajdu hospodu s vyhovující koncentrací cigaretového kouře. Na to se dá namítnout, že si při dnešním stavu věcí asi nevyberu a půjdu spát žíznivý. Ano, to je možné. Nezbývá mi než se s tím smířit a žízni se bránit zakoupením piva lahvového. Udělá-li to více lidí, pak v hospodách klesnou tržby a možná někoho napadne otevřít si hospodu nekuřáckou.

Jádro toho, co mě irituje, je totiž v tom, že hospoda vůbec není veřejný prostor (ve veřejném prostoru zákaz kouření snesu), je to prostor čistě soukromý. Podnikatel (česky hospodský) si tam může dělat, co chce: kdyby si vzpomněl, že ten, kdo tam chce jít, musí třikrát mávnout levou nohou k jiho-jihozápadu, jinak že nebude vpuštěn, je to jeho věc. A argument, že již existují jistá ztížení v tomto podnikání (jako například hygienické předpisy a kontroly ohledně čistoty v kuchyni), je sice správný, ale týká se to něčeho zcela jiného, pro…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte