Japonská vládnoucí strana prohrála volby po padesáti letech téměř nepřetržité vlády. Premiér se zatím drží svého křesla, před Japonci se ale rýsuje období nezvyklé nejistoty.

V nestřeženém okamžiku zachycuje kamera tvář plnou zamračené nervozity. Japonský premiér Abe Šinzó má vážné starosti. Občanům sice nabízel vizi „krásného Japonska”, ale jemu samému osobní kouzlo nebo štěstí chybí. Je neděle 29. července večer a magnetky na tabuli volebních okrsků ukazují, že konzervativní liberálně-demokratická strana (LDP) pod jeho vedením právě poprvé v poválečné historii ztrácí kontrolu nad horní sněmovnou parlamentu. LDP zůstává většina v klíčové dolní komoře a střídání u moci se zatím nekoná. Ale japonská politická scéna se stává méně předvídatelnou a mnohem zajímavější.

Japonsko už totiž přes půl století a přes všechny otřesy téměř nepřerušeně udržuje demokratickými volbami stvrzenou vládu jedné strany. Jedním z architektů tohoto systému byl ostatně i Abeho dědeček, premiér Kiši Nobusuke. Tentokrát už ale ve vítězství LDP ani sám Abe doufat nemohl. V dějinách poválečného Japonska je to téměř tektonický zlom.

Abe vystřídal předchozího premiéra Koizumiho teprve vloni v září a nový kabinet zahájil práci s hvězdnou podporou přes 70 %. Za „jestřába” považovaný Abe překvapivě úspěšně zalátal díry v zahraničních vztazích s Čínou a Jižní Koreou a ani ekonomika si nevedla špatně. S blížícím se termínem voleb však postihovala…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte