Přijetí koncepce ČSSD na změnu postavení prezidenta by přineslo české politice víc škody než užitku.

DVORAK.BLOG.RESPEKT.CZ

Nejsilnější opoziční strana by ráda poněkud pozměnila postavení českého prezidenta. Předseda ČSSD Paroubek si to představuje tak, že by se omezily některé prezidentovy kompetence, avšak zároveň by hlava státu byla volena přímo občany. Jak to již obvykle bývá u státotvorných návrhů ČSSD, i tento je nedomyšlený, populistický a ve svých důsledcích potenciálně škodlivý.

Český prezident má v českém politickém systému, který spadá pod tzv. parlamentní režimy, spíše reprezentativní a symbolickou funkci. Jeho pravomoci však nejsou v porovnání s jinými zeměmi s parlamentním systémem tak docela malé: český prezident, krom pravomocí souvisejících s volbami a jmenováním vlád, disponuje právem jmenovat předsedy a soudce Nejvyššího a Ústavního soudu, prezidenta NKÚ a členy bankovní rady ČNB, může zmírnit či zcela odpustit trest uložený soudem či zastavit trestní řízení před vynesením rozsudku a také disponuje tzv. suspenzivním vetem, které mu umožňuje vrátit do Poslanecké sněmovny zákon, který se mu nelíbí.

Tyto ústavou dané pravomoci mu sice neumožňují vládnout tak, jako vládnou prezidenti v prezidentských a poloprezidentských systémech (tj. třeba v USA nebo ve Francii), nicméně dávají mu možnost nepřímo, jmenováním vhodných lidí, ovlivňovat…

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte