2007-1352-mobr-27AR292007.gif
2007–1352-mobr-27AR292007.gif • Autor: Respekt

2007-1352-vobr-27AR292007.jpg
Fotografie: Asijští sršni s oblibou loví včelí dělnice. (Sršeň Vespa velutina, poddruh flavitarsus, který se vyskytuje na Tchaj-wanu – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Sršni zasáhli Francii a mohou napadnout i Británii“, „Sršní komanda smrti ohrožují Francii, včely masakrovány vrahy z východu“, „Asijský sršeň ve Francii, další problém pro včelaře?“. Takové titulky přinášely západoevropské deníky v prvních měsících letošního roku. Média ráda přehánějí, ovšem jistý důvod ke znepokojení tu je.

Mezikontinentální doprava osob i zboží způsobuje, že se do různých oblastí světa šíří biologické druhy, které tu nemají co dělat. Obvykle se tito vetřelci neaklimatizují a rychle zahynou. Pokud se ovšem dokážou novým podmínkám přizpůsobit, rýsuje se velký problém. Tak jako v případě asijského sršně Vespa velutina, který obývá velkou část Asie od Afghánistánu a Nepálu až po ostrovy indomalajské oblasti.

V Asii vytváří tento živočich několik forem. Jedna z nich, forma nigrithorax, pocházející ze severní Indie a Číny, se v poslední době vydala daleko za hranice své domoviny; byla zavlečena do Francie, odkud se může dál šířit Evropou.

Královna přijela lodí

Celá odysea nejspíš začala v roce 2004, kdy do jihozápadní francouzské provincie Akvitánie přicestovala, patrně lodí, královna či několik královen zmíněného asijského sršně. Sršni a vosy mírného a subtropického pásu vytvářejí jednoleté kolonie; zimu přečkávají pouze oplodněné královny, které na jaře vyletují a každá zakládá své vlastní hnízdo. První přímé pozorování…

200729-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200729-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte