Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Knihy

Co se čte v Respektu

Co se čte v Respektu

Vladimír Ševela,

domácí rubrika

Reklama
Reklama

Jsem právě v Peru, díky románu Maria Vargase Llosy Zelený dům. Chvíli v misijní stanici mezi jeptiškami a chvíli v nevěstinci, jednou na poušti a pak zase v pralese. Kánoe pluje hlouběji do džungle, papoušci vřeští a v přítmí se lesknou oči indiánek, seržant Lituma má ponurou náladu. Kam ta klikatá a temná cesta vede, ještě nevím.

Kam příběhy směřují, má ale jasno Jungova žačka Marie-Louise von Franz. Zároveň mám rozečtenou její Psychologický výklad pohádek. Franzová ví, že vyprávění je víc než jen zabíjení času. Popisuje třeba rituál původních Australanů, kteří chodí na svá rýžová políčka a rýži vyprávějí pověst o jejím vzniku. Plodina potom ví, proč tu je, a hned se jí lépe roste. Proto si necháme vyprávět i my – díky vyprávěným mýtům víme, proč žijeme, a pak se nám žije, aspoň chvíli, nějak líp.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte