2007-1252-mobr-21AR272007.gif
2007–1252-mobr-21AR272007.gif • Autor: Respekt

2007-1252-vobr-21AR272007.jpg
Fotografie: Až přestanou vybírat daně, zaniknou. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Moderní Evropa po celá staletí napodobovala antiku. Podle jejího vzoru vznikal systém státní správy, lidé četli antické autory, žili podle zásad antického práva, bydleli v budovách, které se podobaly těm římským. Ale až v druhé polovině 18. století se zneklidněni obavou o svůj osud začali zajímat také o to, proč se tak velkolepá stavba antického světa vlastně zhroutila. Ukazuje se, že zneklidnění bylo oprávněné.

Studium civilizačního konce má svůj význam také proto, že období velkých společenských změn plodí strach ze zániku a ten zase povzbuzuje politiky k vládě tvrdé ruky. Není náhodou, že v Německu 20. let minulého století se tak často hovořilo o evropském světě soumraku – Abendlandu. Dnes zase obavy z klimatických změn, z populační exploze a z vyčerpání přírodních zdrojů podporují jak výzkumy kolapsů, tak i chiliastickou atmosféru, která je doprovází.

Smutnými osudy zaniklých říší se zabývala i většina starších literatur od starověké řecké až po arabskou středověkou filozofii dějin, ty ale považovaly cyklus úpadku a nového začátku za nevyhnutelný a přirozený, protože i lidé a stromy stárnou a zanikají, a dokonce i mocná souhvězdí se na obloze posouvají.

Moderní studium konce různých civilizací začíná rokem 1776, kdy anglický historik Edward Gibbon vydal první díl svého slavného eposu Úpadek a pád římské říše (česky 1983, 2005). Předcházelo tomu vykopání ruin řeckých chrámů v…

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte