Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Jednatřicítka

Klidné století Václava Černého

„Při zpracování případu nakladatelství Vyšehrad vyšla najevo protistátní činnost PhDr. Václava Černého, vyakčněného profesora Karlovy university v Praze.

2007-1256-mobr-31ve-hvezdachR272007.gif
2007–1256-mobr-31ve-hvezdachR272007.gif • Autor: Respekt

2007-1256-vobr-31ve-hvezdachR272007.jpg
Fotografie: Vyakčněný až do smrti. – Autor: ČTK / Jaromír Čejka • Autor: Respekt

„Při zpracování případu nakladatelství Vyšehrad vyšla najevo protistátní činnost PhDr. Václava Černého, vyakčněného profesora Karlovy university v Praze. Po svém vyakčnění v r. 1949 se Černý scházel se zatčeným Dr. Bedřichem Fučíkem…,“ píše vyšetřovatel krajské správy StB v Návrhu na zatčení z 15. září 1952.

Čím se proslulý romanista, hispanista, bohemista, komparatista, kritik, editor a literární historik, jenž se zabýval středověkou literaturou, barokem, romantismem a moderní světovou i českou literaturou, v očích lidové moci provinil?

Jak zpráva dále uvádí, „vyakčněný Černý, nyní bez zaměstnání, přijal možnost výdělku pro nakladatelství Vyšehrad“. Dobový eufemismus lze přeložit následovně, Václav Černý byl především vinen tím, že přemýšlel svobodně.

Narodil se v roce 1905 kousek od Náchoda. Po reálném gymnáziu studoval na lyceu Carnot v Dijonu, poté češtinu a francouzštinu na FF UK. Jako středoškolský profesor působil na reálkách v Brně, Kladně a v Praze, habilitoval se na Ženevské univerzitě.

Kvůli účasti v protifašistickém odboji byl koncem války vězněn na Pankráci. Po osvobození Československa jeho profesorská i vědecká kariéra gradovala a dostalo se mu i mezinárodního uznání.

Avšak v roce 1951 byl z univerzity vyhozen, o rok později zatčen a obviněn z velezrady. Dobře známou pankráckou věznici pro nedostatek důkazů opustil až po smrti K.…

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte