2007-1220-mobr-26AR272007.gif
2007–1220-mobr-26AR272007.gif • Autor: Respekt

2007-1220-vobr-26AR272007.jpg
Fotografie: Pavla Frýdlová. • Autor: Respekt

Jsou to dvě knihy o ženách 20. století. Žily „obyčejné životy“, ale jejich vyprávění se čte jako napínavý román. Knihy Pavly Frýdlové Ženská vydrží víc než člověk (2006) a čerstvě vydaný titul Ženám patří půlka nebe jsou součástí mezinárodního projektu Paměť žen. Pavla Frýdlová a její kolegyně v něm pátrají po odvrácené straně středoevropských dějin.

Co je to přesně Paměť žen?

Ten projekt běží už jedenáctý rok. V polovině devadesátých let jela Jiřina Šiklová vlakem na celosvětovou konferenci žen do Pekingu a cestou vznikl nápad prozkoumat historii emancipace žen ve východní Evropě. Tenhle proces u nás vypadal jinak než na Západě a my jsme pomalu měly dost všeho, co o nás psaly západní feministky. Podle nich jsme byly buď hodně emancipované, protože jsme všechny pracovaly, anebo zase úplně zaostalé, protože doma vládl z jejich hlediska patriarchát. Psaly o tom knížky a studie a v nich nás hodnotily úplně falešně podle svých kritérií a představ. Tenkrát se k Paměti žen přihlásila spousta organizací z bývalého socialistického bloku, všichni byli nadšení, ale brzy se ukázalo, že to chce obrovské peníze a že to takhle vlastně nejde. Ale v pražském Gender Studies jsme se rozhodly začít aspoň v malém, u nás.

Bylo nás deset: socioložky, historičky, psycholožky i novinářky. Začaly jsme roku 1996 a během sedmi let jsme natočily v Česku 180 mnohahodinových…

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200727-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte