Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

ODS zase hrozí rozpad

Frakce v politických stranách hrají důležitou roli. Ale v Česku zatím vždy vedly k rozpadu či minimálně k oslabení politických uskupení. K čemu míří Tlustý?

Frakce v politických stranách hrají důležitou roli. Ale v Česku zatím vždy vedly k rozpadu či minimálně k oslabení politických uskupení. K čemu míří Tlustý?

Vlastimil Tlustý udělal to nejsympatičtější, co za stávající situace mohl. Ukázal karty a založil frakci uvnitř ODS. Dokonce i deklarovaný cíl je dobrý –frakce chce prosazovat maximum z programu občanských demokratů. Je tu nicméně řada ale.

Samotný vznik platformy by vlastně neměl vyvolávat větší překvapení. V západních demokraciích je to běžné, ve Velké Británii je to tradice, a dokonce tu vznikají platformy napříč stranami. Frakce jsou normální v Německu či Francii, zkrátka všude s dlouhou tradicí parlamentarismu.

V Česku se ale frakcím nikdy příliš nevedlo. Václav Klaus v ODS a Miloš Zeman v ČSSD sice zpočátku tolerovali i jiné názory, ale záhy začali budovat své strany jako monolity. U občanských demokratů to před deseti lety vedlo k vnitřnímu rozkolu, který vyústil odchodem části strany a založením Unie svobody. Zbytek ODS se uzamkl do jediného možného názoru a bezvýhradně poslouchal Klause.

U sociálních demokratů za Miloše Zemana nevznikla jasně deklarovaná platforma, i když malá část strany se definovala jako odpůrci opoziční smlouvy, což byl pakt mezi ODS a ČSSD o vládnutí v letech 1998 až 2002.

Teprve po odchodu Miloše Zemana se začala strana štěpit. Na protest proti reformním plánům Vladimíra Špidly vznikla tzv. levicová frakce, která chtěla zastavit škrty v…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2023
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte