Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Letadlo zadarmo? Možná už brzy

Minulý týden znenadání ožil příběh, na který by už Češi konečně chtěli zapomenout. Je to příběh technologické dovednosti s visačkou „bývávalo“. Příběh českých bojových letadel, která „vůbec nejsou špatná“, akorát to nikdo z potenciálních zákazníků nechce pochopit.

Fotografie: Poslední náklon pro premiéra Klause. - Autor: Jan Kouba • Autor: Respekt
Fotografie: Poslední náklon pro premiéra Klause. - Autor: Jan Kouba • Autor: Respekt

Minulý týden znenadání ožil příběh, na který by už Češi konečně chtěli zapomenout. Je to příběh technologické dovednosti s visačkou „bývávalo“. Příběh českých bojových letadel, která „vůbec nejsou špatná“, akorát to nikdo z potenciálních zákazníků nechce pochopit. Zatím poslední – gruzínský premiér Zuraba Noghaideli – se minulou středu objevil v Praze.

Boeing to zařídí

Nervózním prodávajícím v tomto případě není samotné Aero, ale česká armáda, která z politického rozhodnutí Klausovy vlády pomoci krachující továrně koupila 72 dnes v podstatě nepotřebných bitevníků L-159. Ty od té doby stojí odložené v hangárech. Před třemi lety se armáda rozhodla stroje prodat, není to ale snadné.

Nejnadějněji přitom vypadalo zimní jednání s Nigérií. O prodeji alespoň tuctu letadel z výzbroje české armády jednal se svým protějškem přímo prezident Václav Klaus. Navíc tři tuzemské exportní firmy (Pamco, Škodaexport a samotné Aero), které mezi sebou o možnost zprostředkovat nigerijskou zakázku soupeří, se konečně domluvily na spolupráci. Nigerijští politici slibovali, že do jarních voleb bude obchod dohodnutý. Jenže není a ministryně obrany Vlasta Parkanová teď nově mluví o „horizontu jednoho roku“. Ve hře jsou podle ní i další země, kromě Gruzie prý ještě Indonésie. Skutečnost je však taková, že podobných vizí se už vystřídalo více než deset a bez…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].