200725-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/25

Koupit vydání
200724-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 9.–16. 6. 2007 200726-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 24. 6. – 1. 7. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Není to tak dávno, co futurologové, opojeni minulým stoletím, fyziky viděli budoucího člověka jako asketu. Nuže, začátek nového století tuto předpověď definitivně vyvrací.
Výběr z webu
V čem je Afrika daleko před Evropou? Jan Šinglovič Zdálo by se, že kromě lepších banánů a kořenů kasavy nic nenajdeme. Odpověď však bude pro mnoho z vás překvapivá. Jedná se o mobilní komunikaci, respektive roaming. Válka bude, víc vám neřeknu Petr Olmer Stává se mi, že se neudržím a počnu diskutovat se svými známými a kolemjdoucími o vážných věcech. Cítím, že jsem v tom tvrzení osamělý a smutně pravdivý, neschopný přesvědčit ostatní: Válka bude, dějiny neskončily. Studující podvodníci Martin Fafejta Několikrát za týden zasedám ke své pravidelné dávce emocí. Jmenuje se seminární a zápočtové práce a emoce, které ve mně vzbuzují, jsou často negativní.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Polemika
Udělala nejvyšší státní zástupkyně v kauze Čunek chybu? Respekt Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká předminulý týden oznámila, že odebírá případ vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) přerovskému státnímu zástupci a přiděluje jej do Jihlavy. Vyvolala tím ostré reakce opozice a spekulace o politickém nátlaku, který na ni měla vyvíjet vláda.
Komentáře
Nadějné vyhlídky z Bavorska Anneke Hudalla Třináct let Stoiberovy vlády přivedlo vztahy mezi Prahou a Mnichovem na bod mrazu. V září bavorský premiér odstoupí. A co bude potom? Velký třesk v biologii The Economist Jistě nepřeženeme, když prohlásíme, že biologie v současné době prožívá svou „neutronovou dobu“. Posledních pár let jsme svědky trvalého vzestupu třetího typu molekul – RNA. S Motejlem po funuse Petr Třešňák Tak to máme černé na bílém a napsané tou nejpovolanější rukou. Český ochránce lidských práv Otakar Motejl zveřejnil obsáhlou zprávu, ve které odsoudil loňské vystěhování Romů ze Vsetína v režii Jiřího Čunka. Jeden za všechny a všichni za Polsko Kateřina Šafaříková Udělají to ti Poláci? Rychlá odpověď je ne. Proč? Protože Polsko bojuje za něco jiného než za mírný nárůst své hlasovací váhy v jedné unijní instituci. ČSSD vládnou průzkumy Erik Tabery Jsou tu dva muži, kteří už zahájili boj o nejvyšší příčku: David Rath a Bohuslav Sobotka. V tuto chvíli jsou oba čelní politici spíše ve stadiu natřásání peříček. V Česku se už stalo nepříjemnou tradicí, že opozice příliš nehledá argumenty k vládním návrhům, ale spíše se stále snaží vyhrabat špínu na vládu. I to je součástí jejího kontrolního poslání, ale chybou je, když se role nevládní části parlamentu změní v práci jakéhosi detektivního očka.
Ekonomika
Nakoupit a přežít Tomáš Pavlíček, Jan Kout Víte, co jíte? Slyšeli jste o potravinách plných antibiotik a umělých příchutí? Nebo o uzeninách, kde je víc náhražek než samotného masa?
Domov
Připomeňme si Vladimír Ševela Plány na velmi kontroverzní dálnici Českým rájem se zkomplikovaly a opět se odkládají. Příčinou je nový stavební zákon a odpor lidí v okolí. Odvez to na skládku Tomáš Sachr Na jaře roku 2006 zaplnily místní noviny zprávy, že v severočeské Libčevsi hořely plné tři dny odpadky přivezené sem načerno z Německa. A letos v květnu někdo zřejmě úmyslně zapálil nelegální smetiště v Dolní Řasnici na Liberecku. Letadlo zadarmo? Možná už brzy Tomáš Sachr Minulý týden znenadání ožil příběh, na který by už Češi konečně chtěli zapomenout. Je to příběh technologické dovednosti s visačkou „bývávalo“. Příběh českých bojových letadel, která „vůbec nejsou špatná“, akorát to nikdo z potenciálních zákazníků nechce pochopit. Zmrtvýchvstání Bohemians 1905 Jaroslav Spurný Slavný český klub se vrací do nejvyšší soutěže. S pozdravem od Karla Srby Silvie Lauder Kauza agentury CzechInvest má další pokračování – minulý týden se kvůli ní hádala ve sněmovně vláda s opozicí a z nitra agentury dolehly zprávy o nováčcích ve vedení, u jejichž jmen se – častěji než je na pozicích s vlivem na miliardy korun zdrávo - objevují slova jako korupce či střet zájmů.
Profil
Krvavý převrat v Gaze Filip Moravec Zlý sen o anarchii na palestinských územích se naplnil. Z pásma Gazy se během týdne stalo bojiště, kde jsou všichni proti všem. Já zachráním Pákistán Tomáš Vlach Příběh vzestupů a pádů, útěků a návratů. Kariéru Bénazír Bhuttové si těžko představit jinde než v Pákistánu, uměle vytvořeném státě s množstvím národů a odlišných zvyků.
Jednatřicítka
Před 10 lety Respekt Představme si semknutou šestnáctičlennou partu kluků, kteří jsou sehraní a už léta se znají, ale teď chtějí mezi sebe přibrat několik sirotků zpoza humen. Mimochodem Jaroslav Formánek Vrch svatého Kříže, známější pod názvem Parukářka, je kopec nad pražským Žižkovem. Lysina obrostlá stromy a keři, jež se mírně svažuje směrem na západ. Za teplých večerů na louce vysedávají osamocení jednotlivci či skupinky lidí, pobíhají psi. Jeden den v životě Martin Titman Je za deset minut devět. Vcházím do nízkoprahového střediska Drop In, kde se, jako vždy, budu zabývat drogami, jejich uživateli, matkami uživatelů, partnery uživatelů, zkrátka lidmi svázanými s drogami nejrůznějšími pouty. Ve hvězdách Tereza Brdečková 19. června 1942 byl v Praze na Kobyliské střelnici popraven generál Alois Eliáš, protektorátní předseda vlády a zároveň klíčová postava domácího odboje.
Civilizace
Lesbičky a spol. zachraňují venkov Anneke Hudalla „Prdel světa“, „Arsch der Welt“ – tak se v němčině říká místům a oblastem, kam člověk ani pohledem nezabloudí. V takovém místě, úplně nahoře v nejseverovýchodnějším koutku Německa, leží Klein Jasedow. Zasloužili se o stát Jiří Suk „Vyšetřující skupina přikročila k vypracování schémat konečných protokolů…“ – „Bude třeba scénář upravit tak, aby nevynikala lidská stránka obžalovaných…“ To jsou úryvky z úředních zápisů připravovaného a provedeného monstrprocesu s Miladou Horákovou. Když zaútočí stalker Martin Uhlíř, Jitka Drahokoupilová Stalking (honba) může mít mnoho podob, přičemž moderní technika otevírá pachatelům dříve netušené možnosti. Nejde ale jen o mobily, různé kamery, přístroje pro noční vidění a podobně; fenoménem, který oblast stalkingu mění opravdu výrazně, je především internet.
Trendy
Parfém může také páchnout Včera mě to dohnalo: jako chřipka, která kolem vás obchází v kruhu a vám se už zdá, že jste jí úspěšně unikli. Viděl jsem Parfém. Sirotci po velkých bratrech Tereza Brdečková Naše kolektivní paměť obsahuje mnoho dějinných obrazů idealismu a nezralosti – jen za posledních sto let by se z nich dalo sestavit divadelní představení. Čekání na hodinu pravdy Genocida v Jugoslávii ukázala, že Evropa se zdráhá přijmout tíživé dědictví, jež jí zanechal sovětský kolos. Několik let jsme si jednoduše netroufli vnímat, že na jihovýchodní hranici Evropy se rýsuje jícen apokalypsy.
Zahraničí
Sarkozyho klíč k islámu Jan Fingerland Posílit svůj vliv ve Středomoří, udržet Afričany doma a nepustit Turky do Evropské unie. Takové plány má francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Putin hraje o radar Alexandre Gajdamacký Americký radar v Brdech dostal před deseti dny vážného konkurenta. Během schůzky lídrů skupiny G 8 v Německu zaskočil ruský prezident Vladimir Putin svého amerického kolegu nečekanou nabídkou společného využívání Gabalinské radiolokační stanice (přezdívané Gabala) v Ázerbájdžánu.
Téma
Radikálně nová autorita The Economist Biologům začíná svítat, že se zřejmě spletli. Ne úplně, ale i tak dost na to, aby se měli za co stydět.
Kultura
Hudba Pavel Klusák Ty nejlepší koncerty pro tento týden. Televize Jan Gregor Třídílný seriál <em>Impresionisté</em> z produkce BBC přibližuje přátelství a pozdější rozpory mezi novátorskými tvůrci, kteří vdechli život hnutí, které posléze zanechalo významnou stopu i v literatuře a hudbě. Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Bezvadný kluk s fotoaparátem Jaroslav Formánek, Jan H. Vitvar 20. června začíná v Galerii hl. m. Prahy velká reprezentativní výstava českého fotografa Bohumila "Boba" Krčila. Dáváme logu pohyb Karel Hvížďala Já se už léta zabývám otázkou, jestli být spíš &bdquo;volný&ldquo; umělec, nebo dělat &bdquo;užité umění&ldquo;, do čehož grafický design patří. Cítím se lépe v druhém oboru: je tam přirozenější i poctivější vztah zadavatele a tvůrce. Krádeží notebooku proti Googlu David Antoš O rozruch na knižním veletrhu v New Yorku se na počátku června postaral ředitel nakladatelství Macmillan Publishers Richard Charkin. Letem pražským světem Jan H. Vitvar Na fotografiích to často není vidět, ale proměna hlavního města teprve začíná. Probuzený medvěd není na hraní Jan Gregor Z nejdražšího čínského filmu všech dob s názvem <em>Kletba zlatého květu</em> (2006), který jde tento týden do našich kin, trochu mrazí. Výpravný snímek, štědře financovaný a propagovaný čínskými oficiálními místy, je primárně jednoznačně zacílen na domácí publikum. Neopouštěj mě Jan Gregor Kazuo Ishiguro Pod kůží Vladimír Karfík Emil Juliš Co se čte v Respektu Respekt Vladimír Bystrov: <em>Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945&ndash;1955</em> (2003). Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Deník z Aranu a jiných míst Jaroslav Formánek Nicolas Bouvier
Kulturní servis
Hudba Pavel Klusák Ty nejlepší koncerty pro tento týden. Televize Jan Gregor Třídílný seriál <em>Impresionisté</em> z produkce BBC přibližuje přátelství a pozdější rozpory mezi novátorskými tvůrci, kteří vdechli život hnutí, které posléze zanechalo významnou stopu i v literatuře a hudbě. Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Literatura
Neopouštěj mě Jan Gregor Kazuo Ishiguro Pod kůží Vladimír Karfík Emil Juliš Co se čte v Respektu Respekt Vladimír Bystrov: <em>Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945&ndash;1955</em> (2003). Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Deník z Aranu a jiných míst Jaroslav Formánek Nicolas Bouvier
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Slábnoucí koruna zdražila dovolenou. V Chorvatsku se utopil první český turista. Tisíce lidí si připomněly, že uplynulo šedesát pět let od vyhlazení Lidic.
Rozhovory
Jan Sokol: Škola nemá připravovat jen na zaměstnání Karel Černý Filosof, pedagog a publicista slaví osmdesátiny

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte