200726-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/26

Koupit vydání
200725-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 6. 2007 200727-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 7. 2007
Editorial
Editorial Marek Švehla Před čtyřiceti lety se čeští oficiální spisovatelé rozhodli, že už je nebaví držet pusu a krok, a odhodlali se k zásadnímu vystoupení proti režimu.
Přílohy
Charita Česká republika Respekt Poděkování dárcům Tříkrálové sbírky 2007.
Komentáře
Život bez Sody Marek Švehla Premiér Miloš Zeman odmítl během své státní návštěvy USA bydlet s ministrem zahraničí Janem Kavanem, přestože si původně přál pokoj s hajzlem. Vzpoura spisovatelů Martin M. Šimečka Před 40 lety se našlo jen několik literátů, kteří žádali svobodu pro jiné, o mnoho lepší to není ani dnes. Děti v majetku státu Marek Švehla Český stát v tichosti, ale poměrně důkladně provádí nucenou asimilaci romského obyvatelstva. Dělá to podobně jako kdysi běloši v Austrálii nebo Americe s domorodým obyvatelstvem: násilím odebírá děti chudým nevzdělaným rodičům a posílá je na převýchovu do svých ústavů, aby jim vštípil „normálnost“ neboli sociální hodnotové návyky většinové společnosti. Za sebou tím nechává rozvrácené rodiny, zoufalé a ponížené rodiče a dezorientované děti s pocitem selhání svých blízkých. Tohle se děje bez ohledu na české členství v Evropské unii, bez ohledu na existenci obranných mechanismů, jako je ombudsman nebo svobodná média. ODS zase hrozí rozpad Erik Tabery Frakce v politických stranách hrají důležitou roli. Ale v Česku zatím vždy vedly k rozpadu či minimálně k oslabení politických uskupení. K čemu míří Tlustý? Kouzlo bruselského smíření Jiří Sobota Evropské politické špičky, zdá se, po dvou letech procitly do reality. Skutečné problémy, jejichž řešení od nich voliči očekávají, totiž nespočívají v reformě bruselských institucí.
Dopisy
Dopisy Dopisy čtenářů
Jednatřicítka
Pátek u chasidů ve Vídni Anna Sedláková V poledne nasedám do auta a už jsem na cestě. Kamarádi z Brna jsou pozvaní k vídeňským chasidům na šábes a já jedu s nimi. Kapybara, Ikaros a duše koně Jan Balabán V devadesátých letech měli všichni velké oči. Mluvit a mluvit a mluvit do všeho se chtělo všem. Lóže ve stínu katedrál Jan Gregor Jejich rituály už dávno nejsou zahaleny tajemstvím, přesto se najdou lidé, kteří ve svobodných zednářích vidí konspirátory toužící tajně vládnout lidstvu. O odkládání Respekt „Kdo jednou odkládá, odkládá možná navždy,“ citoval před deseti lety Respekt německého kancléře Helmuta Kohla.
Polemika
Může za nedostatek mozků vzdělávací systém? Tomáš Novotný, Dagmar Štrymlová Češi nebudou stačit na náročnější pracovní místa, pokud se nezačne reformovat už základní školství.
Trendy
Obraz mezi řádky Wim Wenders Wim Wenders (1945) je jeden z nejvýznamnějších německých filmových režisérů. Vaculík: Moc chce být stále u moci Ludvík Vaculík Ludvík Vaculík (1926) je prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové Edice Petlice (zal. 1971), signatář Charty 77.
Výběr z webu
Veřejnoprávní sexmise Zdeněk Fekar Můžete média milovat, nebo k nim mít ostré výhrady. Jedno jim ale nemůžete upřít. Třeba i nechtěně jsou svým způsobem oknem do naší blízké či daleké budoucnosti. Předsudky se týkají i mužů Klára Zelenková O diskriminaci žen už se toho napsalo i namluvilo hodně. Ale co o diskriminaci mužů? O té se příliš nehovoří. Pražská muzejní noc: dobrá a špatná zpráva Jan Kolář O víkendové pražské akci mám pro vás dvě klasické zprávy. Nejdřív tu dobrou: Zájem lidí byl obrovský. A to je zároveň i ta špatná zpráva.
Ekonomika
Strach vzlétnout The Economist Když už letadlo téměř hodinu kroužilo nad pahorkatinou South Downs, ohlásil pilot společnosti British Airways cestujícím...
Domov
Úředníku bacha, občan tě sleduje Jaroslav Spurný Vláda přichází s návrhem, který má udělat z tajemných a nepřehledných státních dotací nejprůhlednější kapitolu tuzemského hospodaření. To bahno tu nechceme Tomáš Sachr Byla to přitažlivá nabídka. Když šedesátiletý dělník Josef Kunc z Blanska před časem zjistil, že místní odboráři vypravují koncem června hned několik autobusů, jejichž cílem je pražská demonstrace proti vládní reformě veřejných financí... Na převýchovu do zlaté klece Kateřina Čopjaková Vypadá unaveně, ale šťastně. Sedí doma na posteli se dvěma malými holkami, jedna je rozesmátá, druhá (menší) ještě trochu zaražená.
Profil
Rytíř z KGB Alexandre Gajdamacký Na Olega Gordijevského v Rusku stále čeká rozsudek smrti za velezradu.
Zahraničí
Červen je ohromil The Economist Bratrovražedné boje, jež v jediném krvavém týdnu vyvrcholily rozvratem, by podle obav některých Palestinců mohl zahubit jejich nedonošený stát. Zprávy z čínské cihelny Robert Mikoláš Ve dvou čínských provinciích bylo objeveno na 600 novodobých otroků. Horký návrat Tálibánu Tomáš Vlach Relativní klid po pádu Tálibánu přetrval tři roky. Teď situace začíná zase připomínat válku.
Civilizace
Americké troubení Pavel Jungwirth Tuším, že to byla Petra Procházková, která v roce 1993 z rozstříleného ruského parlamentu napsala, že nejméně informací a nutného odstupu má člověk přímo v místě akce. Park, kam nikdo nejezdí Josef Mládek Našel by se asi jen málokdo, komu by byl osud africké divočiny zcela lhostejný. Jak Saúdové zachraňují civilizaci Václav Cílek Na rozdíl od nás ve střední Evropě existuje na Západě poměrně rozsáhlá a vlivná skupina nevládních organizací, investičních bank i politiků, kteří se vážně zabývají problémem tzv. peak oilu nebo maxima těžby ropy.
Rozhovory
Číně chybí morální autorita Michaela Kreuterová Ministr zahraničí tibetské exilové vlády Tempa Tsering se narodil roku 1950 v Tibetu.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začalo léto. Na své pravidelné sezonní putování mezi Brnem a Chorvatskem opět vyrazil Jadranexpres. Otka Bednářová oslavila 80. narozeniny. Přijetím reformní dohody skončil v Bruselu úspěšný summit evropských lídrů o budoucnosti Evropské unie.
Kultura
Moje vlast Egerland Anneke Hudalla Roland Hammerschmied je pozoruhodný fenomén.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Tante Olga a Onkel Přemysl Jan Gregor Zajímavé pořady v TV Hudba Pavel Klusák Hudební novinky a zajímavé koncerty
Literatura
Brněnské metro Vladimír Karfík Bogdan Trojak Stručné dějiny smrti Olga Nešporová Douglas J. Davies Co se čte v Respektu Jaroslav Spurný Co čtou redaktoři Respektu. Novinky Respekt Nové knihy Jiná tvář Astrid Lindgrenové Milena Šubrtová Tvorba švédské autorky literatury pro děti a mládež Astrid Lindgrenové (1907–2002) je v českém prostředí dobře známá.
Téma
Zrušte cenzuru, soudruzi! Jaroslav Formánek Měl to být sjezd jako ty předešlé. Bylo v plánu, že spisovatelé jako obvykle projeví svou oddanost komunistickému režimu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte