Evropské politické špičky, zdá se, po dvou letech procitly do reality. Skutečné problémy, jejichž řešení od nich voliči očekávají, totiž nespočívají v reformě bruselských institucí. Když začal v sobotu v šest hodin ráno Neil O’Brien z londýnského think-tanku Open Europe rozesílat po Evropě otrávené e-maily, bylo jasné, že to v Bruselu nakonec všechno dobře dopadlo. Jenom zhruba o hodinu dříve došli evropští státníci po dvou letech hádání a mnoha hodinách závěrečného vyjednávání k závěru, že se přece jenom dohodnou na nové podobě Evropské unie a ukončí vleklou krizi, do které se společenství propadlo po krachu ústavních referend na jaře roku 2005. Výsledek?

Podle skeptického O’Briena, jehož think-tank jinak reprezentuje názory velmi podobné postojům britských konzervativců a české ODS, schválily hlavy států na summitu v Bruselu z devadesáti devíti procent přesně to, čemu se až dosud říkalo Smlouva o Ústavě pro Evropu neboli evropská ústava. „Pokud se podíváte na detaily, je jasné, že je to prostě stará ústava pod jiným jménem,“ soptil v sobotu z obrazovky počítače šéf Open Europe a vyjmenovával hned čtyřicet zásadních oblastí, ve kterých nedošlo k žádným nebo jen kosmetickým změnám.

Staré, ale přeci nové

Nasupený londýnský euroskeptik nemusí své zklamání nijak skrývat – není politik, a nemusí tudíž nic prodávat doma voličům. Proto nevidí důvod k radosti, když se původně zamýšlený…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte