0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory24. 6. 200715 minut

Číně chybí morální autorita

Ministr zahraničí tibetské exilové vlády Tempa Tsering se narodil roku 1950 v Tibetu.

Fotografie: Tempa Tsering. - Autor: Michaela Kreuterová • Autor: Respekt
Fotografie: Tempa Tsering. - Autor: Michaela Kreuterová • Autor: Respekt

Ministr zahraničí tibetské exilové vlády Tempa Tsering se narodil roku 1950 v Tibetu. Po okupaci země a neúspěšném protičínském povstání (1959) se jeho rodina rozhodla následovat dalajlamu a odejít do exilu v Indii. Od loňského roku působí jako zástupce dalajlamy v Dillí a jako kalon (ministr) tibetského exilového odboru zahraničních vztahů a informací.

Reklama

Míváte emigrantské sny?

Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že ve snu se mi občas objevily obrazy panenské tibetské přírody. Indie je znečištěná, přelidněná země a já se ve svých vzpomínkách často k Tibetu vracel. Je tam neskutečně modrá obloha, louky jsou zelené jako nikde jinde a řeky čisté a průzračné. V té krásné horské krajině si navíc můžete dosyta užívat otevřeného prostoru a pocitu svobody. To je pro mne v exilu nejtěžší: schází mi má země a ta neposkvrněná příroda, kterou jsem měl tak rád.

Kdy jste odešel do Indie?

Když mi bylo dvanáct. Museli jsme přes Himálaj, to bylo hrozně těžké, šlo o život. K tomu si připočtěte psychické trauma z toho, že opouštíte možná navždycky rodnou zem. A do třetice: musíte si zvykat na nové, náročné prostředí – na horkou, vlhkou a znečištěnou Indii. Hodně mých krajanů nebylo schopno se adaptovat na horké podnebí a umřelo.

Kolik dneska žije v Indii Tibeťanů?

Na sto tisíc. A přicházejí další a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc