200727-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/27

Koupit vydání
200726-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 24. 6. – 1. 7. 2007 200728-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 8.–15. 7. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Některé věty mají opravdové kouzlo. Jako ta, kterou vyřkla paní Radmila Podhráská a potvrdila bezděky Descartovu představu o dualitě ducha a hmoty (i když ji vzápětí popírá): „Většinu života jsem prožila v tlustém těle a teď chci prostě vypadat dobře.“
Kultura
Co se čte v Respektu Kateřina Malá Respekt doporučuje. Brutální lyrika Krvavého Sama Jan Gregor Říkali mu Krvavý Sam. Jeho antiwestern Divoká banda (1968) má dodnes pověst jednoho z nejnásilnějších filmů, které kdy byly v Hollywoodu natočeny. Výstavy Jan H. Vitvar Výběr ze zajímavých výstav pro tento týden. Hudba Pavel Klusák Výběr z nových nahrávek a zajímavých koncertů. Nové hodnoty na Meltdown Pavel Klusák Londýn se v červnu teprve chystal na hlavní nápor veder, ale i tak mezi řídkými dešti vládla pěkná výheň. Usmějte se, jste v záběru David Antoš Internetové mapy se z původně poměrně okrajové služby v posledních letech dostávají do centra pozornosti všech významných internetových společností. Jsou hrdé, že to zvládly Tereza Brdečková Jsou to dvě knihy o ženách 20. století. Žily „obyčejné životy“, ale jejich vyprávění se čte jako napínavý román. Knihy Pavly Frýdlové Ženská vydrží víc než člověk (2006) a čerstvě vydaný titul Ženám patří půlka nebe jsou součástí mezinárodního projektu Paměť žen. Ztišený inkvizitor Lukáš Jiřička Dílo jednoho z největších reformátorů performativních umění, britského režiséra Petera Brooka (1925), bylo v Česku během poslední sezony uvedeno hned dvakrát. Starý pardál zachraňuje Ameriku Jan Gregor Zdá se, že doba je nakloněna stárnoucím superhrdinům. Akční gerojové 80. let se vracejí a chtějí dobýt filmový trh, který je zaměřen na cílovou skupinu, jež ještě v době jejich největší slávy nebyla na světě. Žid Fagin Karel Veselý Will Eisner Kráčel po nestejně napjatých lanech Vladimír Karfík Olga Walló Novinky Respekt Novinky na knižním trhu. Putování za Svatým Grálem Jaroslav Formánek přeložil a závěrečnou studii napsal Jiří Pelán
Literatura
Co se čte v Respektu Kateřina Malá Respekt doporučuje. Žid Fagin Karel Veselý Will Eisner Kráčel po nestejně napjatých lanech Vladimír Karfík Olga Walló Novinky Respekt Novinky na knižním trhu. Putování za Svatým Grálem Jaroslav Formánek přeložil a závěrečnou studii napsal Jiří Pelán
Jednatřicítka
Velký den Respekt Prvního července zažije české zdravotnictví opět velký den. Radar Jiří Kratochvil Ale ne, nebojte se, nebude to o radarové základně v Brdech. Bude to o jedné mé velice dávné přísaze, kterou jsem se teď rozhodl porušit. Jeden den mušketýra Porthose Vladimír Salčák Vyzvánění budíku v mobilním telefonu mi dnes vůbec nevadilo. Od té doby, co odmaturovala moje starší dcera Kristýna a dosáhla tak de iure dospělosti, bývám už od rána docela v pohodě. Klidné století Václava Černého Jaroslav Formánek „Při zpracování případu nakladatelství Vyšehrad vyšla najevo protistátní činnost PhDr. Václava Černého, vyakčněného profesora Karlovy university v Praze.
Profil
Vybuchující Británie Jiří Sobota Teroristé přivítali nového britského premiéra po svém. Londýnská policie zneškodnila v pátek ráno dva mercedesy naplněné výbušninou. Nemotorný Gordon Brown Jiří Sobota Novopečený britský premiér Gordon Brown se nestal předsedou vlády pouhou shodou okolností.
Civilizace
Klimatická svoboda Václav Cílek V Listině základních práv a svobod by měl být zakotven paragraf o tom, že každý člověk má právo na takové klima, jaké si sám vybere. Proč zanikají říše Václav Cílek Moderní Evropa po celá staletí napodobovala antiku. Podle jejího vzoru vznikal systém státní správy, lidé četli antické autory, žili podle zásad antického práva, bydleli v budovách, které se podobaly těm římským.
Téma
Až naše děti prasknou Petr Třešňák Je to větší riziko než kouření. Horší epidemie než AIDS. Vážnější hrozba než terorismus. Taková slova můžeme slyšet od předních vědců, vládních zdravotních zmocněnců i politiků.
Dopisy
Dopisy Respekt Výběr z dopisů čtenářů.
Polemika
Má se ještě vyhazovat z práce kvůli minulosti? Erik Tabery, Ivo Možný Bývalý člen Lidových milicí František Lambert zastává vysokou funkci v České televizi.
Komentáře
Srp a kladivo Marek Švehla Jsou srp a kladivo víc symbolem osvobození od Hitlera, nebo poválečného obsazení východní Evropy a rudého teroru? Obrazovka na provázku Erik Tabery Česká televize se blíží změně, která se dá srovnat snad jen s „televizní revolucí“ v roce 2001. Topolánek dostal lekci Petr Fischer Je to bláznivé vládnutí. Politické strany se po složitých jednáních dohodnou na balíku změn daní a sociálních výdajů a vláda je odhlasuje. Nadějné vystřízlivění Evropské unie Jiří Přibáň Federalisté truchlí, že Evropa promarnila šanci na větší integraci, ale to, co EU v tuto chvíli potřebuje především, je zchladit emoce. Kouzla Angely Merkelové The Economist Merkelová a Sarkozy představují novou generaci vůdců evropských velmocí.
Zahraničí
Kulhavý vládce světa The Economist Když Saddám Husajn v roce 1990 napadl Kuvajt, 82. výsadková divize jako první zaujala pozice v Saúdské Arábii, aby tam držela linii.s Angela mává mobilem, mávejte taky Silvie Lauder Německo končí v čele Evropy plné sebevědomí, Češi se pro své předsednictví mohou poučit. Čína by si měla vzít příklad Robert Mikoláš Anson Chan (67) patří k nejrespektovanějším Číňanům ve světě. V letech 1993–2001 stála v čele vlády Hongkongu.
Výběr z webu
Prodám záchod. Zn.: Splachovací! Aleš Tůma Žádné analýzy povolební situace v Tramtárii, žádné spory o raketových, protiraketových a protiprotiraketových základnách. Problémy expanze měst a dopravy v EU Miroslav Šuta Ve městech dnes žije 75 % Evropanů a do roku 2020 jich bude asi 80 %. V sedmi zemích EU bude žít ve městě nejméně 9 z 10 lidí. Cenzura her v Německu David Sillmen Pondělí, 20. listopadu 2006: Osmnáctiletý Sebastian Bosse vchází jako obvykle do své školy v německém Emsdettenu.
Rozhovory
Buď vás oheň spálí, nebo ne Petr Třešňák Rozhovor s kalifornským indiánským šamanem.
Ekonomika
Pro zdraví do supernemocnice Tomáš Sachr Plíživá zdravotní reforma pokračuje: Ústecký kraj sloučil své velké nemocnice a vsází na monopol. Jde o daně, nebo moc? Jaroslav Spurný Blíží se konec vlády? Možné to je. Krátce po návrhu reformy a jejím postoupení parlamentu totiž ODS nečekaně mění kurz a chce razantnější snížení daní.
Domov
Mám se dobře, bydlím u rodičů Kateřina Čopjaková Stále více mladých Čechů zůstává ve společném bydlení s rodiči i po dosažení dospělosti. Kravín na Václaváku Vladimír Ševela Sídliště v Praze Malešicích nikdy nebylo to, čemu se říká „dobrá adresa“. Jednu velkou přednost ale mělo: obrovské volné prostranství, ideální místo pro park nebo dětská hřiště. S tím je teď ale konec. S poslanci na golf Tomáš Pavlíček V první půli července zavládne mezi českými poslanci napětí. Vybraný tým jejich kolegů totiž odjede do skotského Aviemore na mistrovství parlamentů v golfu. Nevěra v přímém přenosu Anneke Hudalla Severočeské město chce zákazníky nevěstinců zveřejnit na internetu. Kde je ten samuraj? Silvie Lauder, Anneke Hudalla Sedm měsíců může být celá věčnost. Pro politiky, které Václav Klaus v prezidentské funkci nenaplňuje nadšením, je to ale spíš chvilka, která uteče hodně rychle. Čím dál jasněji se totiž ukazuje, že najít člověka, který by měl začátkem příštího roku šanci uspět v boji o prezidentské křeslo proti Klausovi, bude hodně složité.
Eseje
Bože, v jakých časech to žijeme Umberto Eco
Trendy
Jsem sexy? Viktor Jerofejev Když se mne žena zeptá „Jsem sexy?“, bez přemýšlení jí řeknu, že ano. Diagnóza mediální planety 2007 Karel Hvížďala Ve Spojených státech, kde má většina trendů své rodiště, se z médií stala hračka pro miliardáře (Der Spiegel).
Kulturní servis
Brutální lyrika Krvavého Sama Jan Gregor Říkali mu Krvavý Sam. Jeho antiwestern Divoká banda (1968) má dodnes pověst jednoho z nejnásilnějších filmů, které kdy byly v Hollywoodu natočeny. Výstavy Jan H. Vitvar Výběr ze zajímavých výstav pro tento týden. Hudba Pavel Klusák Výběr z nových nahrávek a zajímavých koncertů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Unikátní osmihodinová operace mozku provedená lékaři motolské nemocnice zbavila epilepsie šestnáctiletou dívku ze Slovenska. V Dyji u Břeclavi utonul třináctiletý plavec. Obec legionářská připomenula občanům, že uplynulo devadesát let od chvíle, kdy se ve vřavě první světové války vítězně utkali českoslovenští legionáři se svými rakouskými krajany ve slavné bitvě u Zborova. České missky odletěly na Rhodos.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte