200728-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/28

Koupit vydání
200727-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 7. 2007 200729-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 15.–22. 7. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Lékaři bez hranic. Takový název by si mohla dát buňka teroristů, kteří se pokusili zabíjet v Londýně a Glasgowě – kdyby měli smysl pro ironii.
Komentáře
Vláda versus těžké váhy Marek Švehla Mostecká uhelná společnost (MUS) minulý týden ohlásila, že končí s přesvědčováním lidí z Horního Jiřetína kvůli jejich přestěhování a dotěžení uhlí pod vesnicí. Teď už je podle šéfů Mostecké uhelné jen na vládě, zda se rozhodne zrušit tzv. limity těžby a pustí uhlobarony k dosud uzavřeným ložiskům, anebo ne. Mezi odpůrci těžby zavládla po tomto komuniké radost a média psala, že těžaři „se vzdávají“, „končí“, „odcházejí“. Tak to ale určitě nebude. Krása a Apple vítězí Jan Kovalík Světoví blogeři mu říkají Jesus phone, za poslední půlrok bylo o něm napsáno 11 tisíc článků, téměř 70 milionů zvědavců o něm hledalo informaci v Googlu. Seznamte se, iPhone. Stovky Američanů kvůli tomuhle skleněnému krasavci neváhaly spát na ulici před obchodem nebo čekat několikahodinovou frontu. A to se v Americe nestává často. Tedy pokud se nejedná o zbytečné věci. Když se politici rozvádějí Tereza Brdečková Mít milostné aféry je běžná věc a veřejným činitelům by v nich jistě nezabránil zákon ani veřejné mínění. Otázka v souladu s dobrými mravy tedy nezní: Může být politik nevěrný? Měla by znít jinak: Dá se důvěřovat politikům, kteří na vrcholu kariéry opouštějí své dlouholeté partnerky, které jim pomáhaly při cestě vzhůru? Klimatolog Klaus Marek Švehla Často se říká, že Německo koncem šedesátých let změnila k nepoznání jediná otázka, kterou kladly děti svým rodičům: co jste vlastně vy dělali za nacismu? Co s Köcherem a trestem Erik Tabery Bývalý agent KGB Karel Köcher se neměl v populárním talk show na obrazovce České televize objevit. Proč ale hned volat po zásahu úřadu?
Kultura
Nechte to zarůst Vladimír Ševela Podobných inzerátů visí na nástěnkách realitních kanceláří v celém Česku spousty.
Kulturní servis
Zastávky na cestě životem Jan Gregor Shodou okolností se tento týden v programu České televize objevily dva filmy, jejichž děj se točí kolem cestovních zastávek. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Koncerty Pavel Klusák Zajímavé koncerty a nové hudební nahrávky
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů
Téma
Osmero přikázání The Economist V roce 2000 si svět stanovil po dobu 15 let několik cílů: chtěl zmírnit extrémní chudobu, snížit výskyt nemocí a odstranit negramotnost.
Polemika
Ještě k americkému radaru Ladislav Smoljak, Martin Kloubek Vláda minulou středu oznámila, že „téměř jistě“ bude americký radar stát dva kilometry od Míšova na Plzeňsku.
Literatura
Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti Markéta Pilátová Lucía Etxebarria Ludmilina lámaná angličtina Ladislav Nagy DBC Pierre Putování k Port Arthuru. Cestopis zbabělců Jaroslav Formánek Tomáš Mazal Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Vladimír Ševela Co se čte v Respektu
Rozhovory
Hlavně to neříkat moc nahlas Ondřej Nezbeda Zdeněk Kratochvíl (1952) studoval teologickou fakultu v Litoměřicích, odkud byl roku 1975 z ideologických důvodů vyloučen.
Civilizace
Vítejte v Romsku Erika Hníková Je osm hodin ráno a já, tentokráte v roli šéfredaktorky časopisu Nový Prostor, mám schůzku s našimi pražskými prodejci. Galileo mezi životem a smrtí Tomáš Přibyl Bude, nebude, bude, nebude… Jako na houpačce si musí připadat každý, kdo sleduje dění kolem evropského družicového systému Galileo. Čekání na homunkula Martin Uhlíř Science fiction. Projekt, jehož naplnění je vzdáleno minimálně několik desetiletí.
Zahraničí
Lovy beze zbraní Jiří Sobota Když víme, jak to nakonec dopadlo, vypadá vražedný nájezd dvou záhadných lékařů na Londýn a Glasgow jako fraška. Hranice, která zmizí Luboš Palata Na Slovensku zní občas jako provokace i věta, jejímž obsahem není nic jiného než holý fakt. Země tisíců rukojmích Markéta Pilátová Vždycky ji bylo dobře vidět. Během své první předvolební kampaně v katolické Kolumbii stávala u semaforů a rozdávala řidičům kondomy.
Domov
Prodaná vzpoura Ondřej Kundra Pokaždé když Jiřina Moroňová zvedne oči od novin a koukne se přes sklo své trafiky, má pocit, že prohrála. Hned proti ní roste na zelené louce obrovské nákupní centrum, jehož stavbě řekla spolu s tisícovkou dalších občanů Poruby petiční „ne“. O kus dál v jedné z ostravských kaváren pije kokakolu Adam Kantor a kvůli stejné stavbě se mu chvějí ruce. Právě on organizoval celou protestní akci a právě on pak mocně se zvedající protest tiše umlčel – výměnou za jeden a čtvrt milionu korun na bohulibé účely od stavbařů. Účelová manželství na česko-německý způsob Anneke Hudalla Bez Němců by tam byla pouhá skála. I když zajímavá: jako píšťaly obrovských varhan čedičové sloupy ční až do výše dvanácti metrů. Terezka v říši psychiatrů Kateřina Čopjaková Ještě nikdy po revoluci žádný vrcholný ústavní činitel tak zřetelně „nezaúkoloval“ soud jako minulý týden prezident Václav Klaus.
Profil
Spaste se, Murdoch se blíží David Klimeš Na počátku tohoto roku jsme od mediálního mogula Ruperta Murdocha dostali nečekané doznání. Papež po čínsku Jiří Sobota Papež udělal významný krok ke smíření s Čínou.
Jednatřicítka
Planeta Respekt Petra Hůlová V jednom z minulých Respektů se psalo, že momentálně nejposlouchanější hudbou čtenářů tohoto časopisu je Björk, Radiohead a The Beatles. Všechno je jinak: den tiskového mluvčího Martin Šalek Začínám den tím, že končím ten předchozí. Doťukávám na notebooku pár pozvánek k událostem, které se odehrají teprve v nadcházejících hodinách. Elias Howe: Happy end jako vyšitý Petr Třešňák Na pohřeb své ženy si Elias Howe musel půjčit oblek – na vlastní neměl peníze. Šup na injekci Respekt „Chceme injekci do zadnice?“ takhle sugestivně nadepsal Respekt komentář v 28. čísle roku 1997.
Trendy
Na Božím a ďáblově hřišti László Lengyel Norman Davies nazval Polsko Božím hřištěm. Maďarsko je nejspíš hřištěm ďáblovým. A co Česko? To nechám na uvážení Havla a Pitharta, Peheho a dalších. Odsoudit popravy nestačí Antonio Cassese Rozhodnutí Číny popravit šéfa tamního úřadu pro regulaci léčiv znovu rozdmýchalo mezinárodní debatu o trestu smrti. Marlenčiny zářivé sny Dubravka Ugrešičová Film irské režisérky Amy Rowanové Adam & Paul ukazuje jeden den ze života dvou dublinských alkoholiků a narkomanů.
Výběr z webu
Staré škole prý odzvonilo Michal Matoušek Od nového školního roku musí učitelé přijít s vlastními nápady, jak žáky učit, aby je to bavilo. Přežíráme se Vlastimil Marek Současný svět vybízí k přecpávání se vším možným. A my tuto nabídku vděčně přijímáme. Kde vlastně leží Česko Vratislav Maňák Česká republika, rozloha necelých 79 000 kilometrů čtverečních, hlavní město Praha.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury oznámily nový teroristický útok na Velkou Británii, kde se komando al-Káidy pokusilo zabít stovky lidí na diskotéce v Londýně a na letišti v Glasgow, pokus však díky obranným opatřením a všímavosti občanů nevyšel. Začala prázdninová cestovní horečka.
Ekonomika
Zdaří se euru sesadit dolar z trůnu? William L. Silber Americká měna rekordně klesá, proti euru má ale zatím ještě podstatné přednosti. Značná část americké dominance ve světových financích pochází z postavení dolaru coby mezinárodních peněz. Letos na jaře dosáhl měnový kurz eura vůči dolaru rekordní výše a centrální banky zvýšily podíl eur ve svých mezinárodních rezervách. Ztratí tedy dolar ve prospěch eura královskou korunu ve světě financí? Ekonomiky východních zemí jedou The Economist Představte si několik vyšlechtěných starých rachotin, jejichž řidiči s nimi ujíždějí sebejistě, i když ne zcela dovedně, po hladké silnici za pěkného počasí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte