0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost8. 7. 20079 minut

Nechte to zarůst

Podobných inzerátů visí na nástěnkách realitních kanceláří v celém Česku spousty.

Fotografie: Nepřehnali jsme to trochu? (Jan Korytář) • Autor: Respekt
Fotografie: Nepřehnali jsme to trochu? (Jan Korytář) • Autor: Respekt

Podobných inzerátů visí na nástěnkách realitních kanceláří v celém Česku spousty. Příběh anonce „prodám les“, která se před třemi lety objevila v Liberci, je ale zatím unikátní. Odpověděl na ni totiž dvaatřicetiletý ekolog Jan Korytář, jehož plány sahaly daleko za zvyk budovat les především jako továrnu na dřevo. Korytář, který tehdy už deset let se svým občanským sdružením Společnost přátel přírody oživoval smrkové monokultury v Jizerských horách (třeba tím, že v nich vysazovali jedle), dostal chuť „vybudovat“ na svazích Ještědu skutečný prales.

Jeho společnost si od sponzora půjčila peníze, les za čtvrt milionu koupila, a poté uspořádala veřejnou sbírku. Vize budování džungle nadchla celkem dva a půl tisíce lidí, kteří dali přes půldruhého milionu korun, a dnes už na třech pozemcích nad Libercem vyrůstá nevídaná divočina. A pokud se z tohoto soukromého pralesa rozhlédneme po okolí, potvrdíme si to, co je už pár let ve vzduchu: v celém Česku se postupně mění vžitá představa o tom, že slovo les znamená především nekonečné řady vzorně vyrovnaných smrků.

Reklama

A už to jede

„My v žádném případě nechceme, aby všude byly pralesy. Jde jen o to zamyslet se, jestli jsme to se zaváděním průmyslových metod do lesnictví nepřehnali,“ vysvětluje svou filozofii vystudovaný přírodovědec (a současný liberecký zastupitel za zelené) Korytář.

Na cestě do…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc