Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Na Božím a ďáblově hřišti

Norman Davies nazval Polsko Božím hřištěm. Maďarsko je nejspíš hřištěm ďáblovým. A co Česko? To nechám na uvážení Havla a Pitharta, Peheho a dalších.

Fotografie: László Lengyel. - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: László Lengyel. - Autor: Archiv • Autor: Respekt

László Lengyel

(1950) je maďarský ekonom a politolog, napsal několik knih o maďarské politice a společnosti v posledních dvaceti letech, přednáší na Univerzitě Loránda Eötvösa v Budapešti, je generálním ředitelem Institutu pro výzkum financí.

Norman Davies nazval Polsko Božím hřištěm. Maďarsko je nejspíš hřištěm ďáblovým. A co Česko? To nechám na uvážení Havla a Pitharta, Peheho a dalších.

Polsko se teď předvedlo. Dvojčata Kaczyńští – prezident a premiér –, v lidové mluvě Poláků „Kaczory“ – pokud tomu dobře rozumím, velcí, neohrabaní kačeři –, vydržela bojovat proti Evropě až do posledního Poláka. „Kdyby nebylo druhé světové války a německé okupace, mohlo dnes být Poláků 66 milionů,“ vytáhl Lech Kaczyński historickou kartu a požadoval tomu odpovídající hlasovací poměr. Téměř plačící Merkelová vyhrožovala prostřednictvím tlumočícího litevského premiéra Polákům evropskou izolací, leč marně. (Bože, přežila Ulbrichta a Honeckera, Gomułku a Giereka, dokonce i Jaruzelského, a teď musí jako německá kancléřka snášet tohle!) Po tomhle dokonce i Češi a Litevci přestali za „Kaczory“ stát. Tehdy se do věci vložil Sarkozy a navrhl kompromis. Polsko může být hrdé na své vítězství: vytvořilo výjimečnou jednotu evropských politiků: všichni nenávidí Poláky.

Žádné usmíření

Marný byl pokus o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].