Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Dopisy čtenářů

Obrana padlého hrdiny

Důvod, proč vám píši, je bohužel poměrně smutný. Letos v červenci budeme oslavovat 90. výročí bitvy u Zborova, slavné etapy československých dějin, kdy poprvé vystoupila na východní frontě na straně spojenců československá brigáda. Účelem tohoto dopisu není připomínka slavné akce, ale fakt, že se u nás na tyto hrdiny zapomíná.

S přáteli z organizace Vlastenecká fronta jsem se v dubnu účastnil pietního aktu na Olšanských hřbitovech u hrobu jednoho z hrdinů čsl. legie, gen. Radoly Gajdy. Jelikož hrob p. generála znám skutečně dobře (již 55 let), vím, že dlouhá léta tam byl obyčejný pravoslavný kříž. Byli jsme s přáteli doslova a do písmene šokováni po zjištění, že hrob byl zhanoben neznámým vandalem, ba dovolím si říci – přímo znesvěcen. Náhrobní deska byla pošpiněna červenou barvou, vylomena a svržena na hrob. Na celé záležitosti je nejsmutnější fakt, že za „vlády jedné strany“ (bolševické) byly z hrobu p. generála pečlivě sklízeny květiny a věnce (vždy po položení), leč dělo se tak „decentně“, bez jakéhokoliv útoku na místo generálova posledního odpočinku.

Vím, že generál Gajda byl, a bohužel i dnes je, pro levicově zaměřené lidi kontroverzní osobou. Jsem však přesvědčen, že tento bezesporu hrdina legií a posléze protibolševického vystoupení čsl. legie na Sibiři si zaslouží klidný odpočinek na ruském hřbitově na Olšanech mezi bělogvardějci, pro než byl svými jasnými postoji rovnocenným…

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200726-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte