2007-1147-mobr-25-12.gif
2007–1147-mobr-25–12.gif • Autor: Respekt

2007-1147-vobr-25-12.jpg
Fotografie: Bénazír Bhuttová. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Příběh vzestupů a pádů, útěků a návratů. Kariéru Bénazír Bhuttové si těžko představit jinde než v Pákistánu, uměle vytvořeném státě s množstvím národů a odlišných zvyků.

Pákistán není Blízký východ ani Írán, blíž má spíš k Indii nebo Turecku. Žena se tam prosadit může – vyžaduje to ale mimořádnou drzost a také inteligenci a schopnost přizpůsobit se mužskému světu. Tak o Bhuttové píše spisovatel Salman Rushdie v románu Hanba. Dívka pocházejí z jednoho z hlavních rodinných klanů v zemi, který jeho konkurent srazí na kolena, se vzchopí k akci a pomstí popraveného otce. Přes těhotenské nevolnosti dokáže vést předvolební kampaň. Stává se premiérkou, úspěšně proplouvá intrikami politiky. Stíhá rodit děti a vést zemi se 120 miliony obyvatel. A pak je tu i další stránka věci. Bhuttová se ve vší tichosti a v souladu se zavedenými orientálními zvyklostmi vždy snažila, aby měla v době svých politických pádů z čeho žít. Výsledkem je množství korupčních afér a tři roky vězení od pákistánského soudu. Bhuttová s tím ale nemá žádný problém a chce znovu bojovat o premiérský post. Prý je nejvyšší čas na záchranu země od diktatury a radikálního islámu.

Islám a socialismus

Historie rodiny Bhuttových ukazuje, že dědičnost nejvyšší státnické funkce není jen neduhem diktatur. Rezidenci měli na území dnešní jihopákistánské provincie Sindh, příjmy měli z pronájmu půdy a dobře…

200725-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200725-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte