200724-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/24

Koupit vydání
200723-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 3.–10. 6. 2007 200725-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 17.–24. 6. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Svět pořádně zrychlil tempo. V uplynulém týdnu se Američané shodli s Evropany, že globálnímu oteplování je nutno čelit na úrovni vlád a na tom, že z Ruska se rychle stává opravdu nebezpečný protivník.
Kultura
Snyderovi v patách Petr Třešňák V krátkých kalhotách, polobotkách a s ošlehanou tváří vypadá muž na peroně pražského smíchovského nádraží jako vysloužilý skautský vedoucí, který se chystá strávit horký den někde na Berounce. Co se čte v Respektu Respekt Co čtou redaktoři Respektu. Novinky Respekt Nové knižní tituly. Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Nesnesitelná lehkost vzpomínek Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden. Kaczyńského Koniáš Justyna Wodzislawska Místopředsedovi polské vlády Romanu Giertychovi nevoní knihy uznávaných spisovatelů. Kladu co nejlepší otázky Pavel Klusák Měli bychom jí dobře rozumět. Vždyť se proslavila svrchovaně zábavnou reakcí na reaganovskou Ameriku 80. let: na svět ekonomických argumentů, umných i bizarních mediálních manipulátorů, záplavy informací ke konzumaci, efektní náhražky za skutečnou politiku. Vzpoura zdrojů Adam Javůrek Na internetu se odehrála zvláštní přestřelka: reportér technologického měsíčníku Wired Fred Vogelstein se přel s internetovým podnikatelem a vlivným blogerem Jasonem Calacanisem o telefonické interview. Bobův návrat Lukáš Jiřička V Arše vystoupí The SITI Company s proslulou poctou Wilsonovi. Bezkrevné repete Jan H. Vitvar Arcidílo malíře Jana Zrzavého (1890–977) běžně visí ve Veletržním paláci, ale ve stálé expozici Národní galerie nevyvolává zdaleka takovou pozornost jako tady, pár metrů od Zámeckých schodů, kde jeho autor před lety bydlel. Křišťálová noc – Předehra záhuby Adam Drda Martin Gilbert Konečné řešení Jan Gregor Michael Chabon Možnost ostrova Petr Dytrt Michel Houellebecq
Literatura
Co se čte v Respektu Respekt Co čtou redaktoři Respektu. Novinky Respekt Nové knižní tituly. Křišťálová noc – Předehra záhuby Adam Drda Martin Gilbert Konečné řešení Jan Gregor Michael Chabon Možnost ostrova Petr Dytrt Michel Houellebecq
Přílohy
Výroční zpráva Sdružení Tereza 2006 Respekt
Výběr z webu
Jak nedočkavý řidič život rybě zachránil Zuzana Musilová Řidiče autobusu, který vyráží z výchozí zastávky o dvě minuty dřív, by měli vyhodit nebo aspoň pokutovat. Určitě připraví zaměstnavatele o část zisků... Reklama (téměř) všude, kam se podíváš Jan Kout Veřejný prostor je stále více zahlcován komerční propagací nejrůznějšího druhu. Je načase být k jejím projevům méně tolerantní. Tchaj-wan: boj o Čankajškův památník Jakub Havlíček Čankajškův památník uprostřed tchajwanské metropole Tchaj-pej tvoří jednu z jejích nepřehlédnutelných dominant.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nad republikou se přehnaly bouře a přívalové deště. Silný vítr vyvrátil pět set let starou lípu v Domamyslicích u Prostějova. V parlamentu začala bitva o reformu veřejných rozpočtů. Vedení celostátního odborového svazu na protest proti ní pohrozilo generální stávkou. Zemřel Jan Beneš (71). Cestou na summit G8 v Německu navštívil Česko americký prezident George Bush.
Jednatřicítka
Před 10 lety Respekt Před deseti lety Respekt popisoval vynález nové doby, který novinářům ulehčí v rachotě a čtenáři či divákovi naservíruje, co si žádá. Mimochodem Petra Hůlová &bdquo;Všechny zábrany jdou stranou, žádné slovo neplatí, jakmile promluví rozmnožovací pud. Život v nejprimitivnější formě řve a huláká, jeho síla je zcela bezohledná. Bylo mu zle,&ldquo; popisuje pocity své postavy v nové povídkové knize <em>Olej do ohně</em> Lubomír Martínek. Doporučuji k přečtení. Jeden den v životě Jana Fialová Je pondělí ráno a já netrpělivě čekám v kuchyni. Kluci odešli do školy, malá dcera pobíhá kolem. Konečně zvonek. Přichází máma, přebírá dohled nad dítětem a já sedám na kolo směr rakouská hranice. Ve hvězdách Tereza Brdečková Prvního června si v Obořišti na Příbramsku vzal život jedenasedmdesátiletý Jan Beneš, spisovatel, jehož tvorba je spojena s českým exilem, s jeho příčinami a následným zklamáním.
Polemika
Je prodej akcií ČEZ transparentní? Respekt Topolánkův kabinet se rozhodl prodat část akcií energetické společnosti ČEZ. Chystaný prodej je od počátku kritizován za to, že se děje netransparentně. Je tato kritika na místě?
Komentáře
Konec vsetínského snu Jaroslav Spurný Hokejový tým HC Vsetín byl Asociací hokejových klubů vyřazen z tuzemské nejvyšší soutěže. Vladimir a jaderný mír The Economist Rusko směřuje k nové formě autoritativního režimu a souběžně s tím se zostřuje i protizápadní rétorika prezidenta Putina a stále silněji připomíná období studené války. Čunek drtí politickou scénu Erik Tabery Zablokovaná sněmovna, stávkující poslanci, emotivní výkřiky, odvolávaní státní zástupci &ndash; Jiří Čunek s úsměvem na tváři ohrožuje chod země. Čekání na americký trh Zdeněk Kudrna Pokud nová škodovka splní české bezpečnostní normy, může se prodávat po celé EU. Pro americký trh by ale návrháři museli zohlednit tamní bezpečnostní normy.
Zahraničí
Jed mezi Ruskem a Západem Tomáš Vlach Po půlroce spekulací přichází jasné slovo. Britská prokuratura 22. května prohlásila, že v případu Litviněnko zná jméno vraha &ndash; údajně jím je bývalý příslušník ruských tajných služeb Andrej Lugovoj. Příchod živlů do Libanonu Filip Moravec Do palestinských táborů proniká al-Káida. Ahmadínedžád a špionka z Prahy Cyril Bumbálek Parnaz Azíma odcestovala do Teheránu na konci ledna, aby v nemocnici navštívila svoji matku. Hned v letištní hale jí íránští policisté zabavili doklady a odkázali ji na pasový úřad, kde ji ovšem čekala nabídka ke spolupráci s íránskými agenty. Parnaz odmítla. Svůj pas zpátky nedostala a zanedlouho ji čekalo předvolání před revoluční soud.
Rozhovory
Václav Havel: Posedlost je mi podezřelá Erik Tabery, Martin M. Šimečka <strong>Nedávno jste dopsal novou hru. Jste spokojen?</strong> Osmnáct let jsem žádnou hru nenapsal, nevím, jestli tohle není poslední. Tak jsem z toho docela nervózní.
Profil
Studená Evropa Markéta Pilátová, Jiří Sobota Před třemi týdny se ve vlnách Středozemního moře vznášeli živí lidé. Doktor Smrt se vrací Petr Třešňák Letošní první červen oslavil Jack Kevorkian hned dvakrát. Pustili ho z vězení a právě v den, kdy před sedmnácti lety poprvé ohromil Spojené státy.
Domov
Pohoda s ptačí chřipkou Kateřina Čopjaková Na začátku byly novinové titulky &bdquo;Ptačí chřipka a Česko: co bude dál?&ldquo;. Teď už to víme: nic moc, obava ze smrtící epidemie se ukázala jako nadsazená. Spíše než postižené můžeme tedy sčítat vítěze celé události. Řečeno jinak, možná trochu provokativněji: je čas se podívat, kolik panika kolem hrozící epidemie stála a kdo na ní vydělal. Rada pro ministra Kalouska Jaroslav Spurný Nad skandálně benevolentním přístupem českého státu k podnikání v hazardu se začínají stahovat mráčky. Senát minulý týden odmítl, aby Sazka a spol. dostávaly darem stamiliony v podobě odpočtu z daně. Čunek dostal jiného vyšetřovatele Jaroslav Spurný Policisté, kteří vyšetřovali Jiřího Čunka, pracovali podle dostupných informací dobře. Nicméně v pořádku je i to, že jim nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vyšetřování případu odebrala. Zdánlivě odporující si slova se dají pochopit při pohledu na všechny souvislosti případu Čunek. Cože? Jaká Unie svobody? Silvie Lauder Občas se říká, že všechno se děje v kruzích. Pro příběh Unie svobody-DEU to platí určitě. Po dekádě raketového úspěchu a stejně raketového sešupu se strana obrací zpět tam, odkud vyšla. Tedy k ODS. Otevřená náruč ji tam ale rozhodně nečeká. V Rostocku o nás bez nás Vladimír Ševela Pro tuzemské antiglobalisty je ta situace příznačná: až na výjimky se nezúčastňují mezinárodních protestních akcí ani diskusních fór. Přesto to neznamená, že by na svou věc rezignovali.
Civilizace
Jiné Země Jiří Dušek Kdyby někdo vypsal cenu za nalezení &bdquo;druhé Země&ldquo;, pak by se objevitelé světa u Gliese 581, astronomové z Evropské jižní observatoře, ocitli poměrně blízko výhře. Těleso má zřejmě pevný povrch a může na něm být i kapalná voda, některé hlasy dokonce spekulovaly o přítomnosti oceánu. Svoboda bez auta Hana Librová &bdquo;Dopřávám si luxus žít bez auta,&ldquo; píše respondent ankety, kterou uspořádala mnichovská iniciativa Autofrei leben!. Požádala lidi, kteří se zřekli automobilu, aby napsali, jak se bez něho žije. Mezera mezi dvěma stromy Václav Cílek V Česku se aleje více sázejí, než kácejí. Každý si ale všimne, když někde schází mohutný strom, málokdo však útlého, mladého stromku.
Ekonomika
Apple před třetí ztečí The Economist Jobs před třemi desetiletími coby klasický průkopník začal jako jeden z prvních vyrábět chytré skříňky a Gates coby další klasický průmyslník jako první pochopil, jak prodávat software jako samostatný artikl.
Téma
Hon na mozky Silvie Lauder Ve světě vypukla nová válka. Je to válka o chytré lidi, vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Tohle zápasení, které rozhoduje o budoucí prosperitě, dorazilo v plné síle už i do Česka.
Trendy
Pokus o naději pro Blízký východ Šimon Peres Čtyřicet let po šestidenní válce se mír mezi Izraelci a Palestinci zdá být stejně daleko jako dřív. Co je příčinou tohoto zdánlivého paradoxu? Existuje nějaká naděje? Soutěžit o ledvinu? Šla bych Slavenka Drakulič Ach, jak jednoduché je být morální, když jste zdravý! To byla má první myšlenka, když jsem slyšela o holandském programu a o pobouření, které vyvolal zápas na život a na smrt o jedinou ledvinu. Jozef Tiso a čertův škleb Petr Placák Na Slovensku se v souvislosti s šedesáti lety, která uplynula od popravy Jozefa Tisa, oživil spor o jeho osobu, respektive o působení Tisa ve funkci prezidenta válečného tzv. slovenského štátu.
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Nesnesitelná lehkost vzpomínek Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte