Zablokovaná sněmovna, stávkující poslanci, emotivní výkřiky, odvolávaní státní zástupci – Jiří Čunek s úsměvem na tváři ohrožuje chod země.

„Prostě v situaci, kdy nemáte zájem diskutovat o těchto věcech, v situaci, kdy ignorujete parlament, my se alespoň pro dnešní den s vámi loučíme a z jednání se omlouváme,“ tato páteční slova šéfa socialistických poslanců Michala Haška, po kterých nastal odchod ČSSD ze sněmu, možná jednou vstoupí do historie. K hromadnému opuštění parlamentu se poslanci uchylují jen v těch nejdramatičtějších chvílích, jako třeba před 144 lety, shodou okolností také v červnu, kdy čeští poslanci vyhlásili pasivní rezistenci.

Socialisté se v pátek k svému kroku odhodlali, poté co jim vládní poslanci odmítli zařadit na pořad schůze jednání o kauze Jiřího Čunka (více na str. 5). Je nepochybné, že opozice má k pobouření právo. Jako z čistého nebe přišla zpráva, že nejvyšší státní zástupkyně odvolala státního zástupce, který dozoroval vyšetřování Čunkova případu. A navíc to udělala v ten samý den, kdy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že podá demisi, pokud Čunek zůstane ve vládě i v případě, že bude státním zástupcem obviněn. Aby toho nebylo málo, učinila tak ve chvíli, kdy měl právě onen zástupce své rozhodnutí oznámit.

Renáta Vesecká se dopustila zásadní chyby zejména v tom, že nepodala jasné vysvětlení, proč se rozhodla případ předat, což by mělo být v tak zásadní kauze povinností. Obecné…

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte