200723-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/23

Koupit vydání
200722-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 26. 5. – 2. 6. 2007 200724-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 9.–16. 6. 2007
Editorial
Editorial Marek Švehla Ze dvou hlavních událostí tohoto týdne – ztracená neexistující Anička a příjezd existujícího amerického prezidenta – jsme si vybrali tu druhou.
Komentáře
Gumové projektily na G8 Marek Švehla Pod černými kapucemi a šátky se neschovávají zoufalí otcové rodin, nezaměstnaní horníci z Británie 70. let, generační vzbouřenci proti „hluchým“ fotrům z konce šedesátých let. Jde z drtivé většiny o sport dobře živených mladíků, kteří si to se zbaběle zakrytou tváří chtějí rozdat s policajty. Trestní zákoník 2.0 Petr Třešňák Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se chystá do vlády s novým návrhem trestního zákoníku. Rozpolcená centrální banka Petr Fischer Spor o dnešní zvyšování sazeb je jen výrazem zápasu, který v bankovní radě otevřeně i skrytě probíhá. Bez Ameriky to nejde Erik Tabery, Jiří Sobota Americký prezident zamířil do Česka v době, kdy v této zemi část veřejnosti včetně opozičních politiků propadla iluzi o konci dějin a trvalém světovém míru, v jehož zájmu je dobré držet si Ameriku od těla. Policie v rukách druhé ligy Jaroslav Spurný Jmenování nevýrazných náměstků na posty šéfů policie a rozvědky svědčí o naprostém nedostatku osobností v bezpečnostní oblasti. Zelená očista The Economist Ropné, automobilové a elektrárenské společnosti ovládá nervozita, že zůstanou mimo hru, a proto zintenzivňují investice do obnovitelných zdrojů a biopaliv.
Ekonomika
Jak pomoci lidem, kteří tratí na globalizaci Etienne Wasmer, Jakob von Weizsacker Podpůrný evropský fond by mohl doplácet ušlou mzdu a náklady na cestu do vzdálenější práce. Důchod a trest David Klimeš Nenápadný rozsudek Nejvyššího správního soudu potvrdil, že Česko pořád odrazuje penzisty od toho, aby pracovali.
Domov
Stalin patří skejťákům Vladimír Ševela To místo s jedinečným výhledem na panoráma Prahy se má změnit k nepoznání. Řeč je o legendami opředeném okolí známého „metronomu“ na pražské Letenské pláni. Spor o Stalina připomíná, že v pražském centru potichu mizí jedna volná plocha za druhou. Vláda většiny se ti, lide, navrátí Ondřej Kundra I teď na jaře 2007 by totiž volby skončily magickým výsledkem 100:100, ohlásila agentura STEM. Síly levice a pravice jsou, zdá se, nadále naprosto vyrovnané. Češi opouštějí televizní gauč Silvie Lauder Televizní magnáti začínají přemýšlet, čím odrazují své diváky. Ti totiž stále méně sledují nejen zprávy, ale i další nabídku z koše televizního vysílání. Muž v bublině Vladimír Ševela Neveselá odysea Jana Skřivánka začala ve chvíli, kdy se usadil v čekárně chirurgického oddělení pardubické nemocnice. „Všichni pacienti z čekárny utekli,“ líčí návštěvu pana Skřivánka staniční sestra Karolina Kopecká. „Ten zápach byl nesnesitelný.“
Zahraničí
V kleštích reality The Economist Když před čtyřmi lety jásající Iráčané strhli za pomoci amerických vojáků velkou sochu Saddáma Husajna na bagdádském náměstí Firdos, otiskl The Economist... Fašistické slzy v Caracasu Markéta Pilátová Když Hugo Chávez neobnovil licenci nejstarší soukromé televizi, vzal svým Venezuelanům něco, co opravdu milují. Větší demonstrace ještě nezažil. Bush? Neznám Jiří Sobota Existují hned dva důvody, proč si Američané myslí, že se Newt Gingrich chce stát prezidentem. Za prvé začal podezřele hubnout. Za druhé zcela konsternoval své příznivce i odpůrce, když se v rozhovoru z ničeho nic přiznal k nemanželskému vztahu se svou podřízenou.
Trendy
To si demokracie nemůže dovolit Jürgen Habermas Jürgen Habermas (1929) je významný současný filozof a sociolog.
Civilizace
O filmech, červech a kole Erika Hníková Před několika týdny mi vykradli sklep a mimo jiné ukradli také mé krásné, žluté trekingové kolo. Bydlení na horší časy Vladimír Ševela Zahřívají se teplem vycházejícím z ledničky, jejich vlastních těl a slunečních paprsků.
Kultura
Zlaté časy skleniček jsou pryč Anneke Hudalla Jsou otázky, na které neexistuje "racionální" odpověď. Proč jste se rozhodl stát sklářem?
Kulturní servis
Ďáblův architekt Jan H. Vitvar Kdo nedávno sledoval v České televizi snímek Pád Třetí říše (2004) a zná dějiny německého nacismu, možná se pohoršil nad jeho vylíčením osoby Alberta Speera, dvorního Hitlerova architekta. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Koncerty a nové nahrávky.
Literatura
Simion Výtažník Libuše Valentová Petru Cimpoesu Tunel plný krve aneb kauza Diag Human (trochu jinak) Jaroslav Spurný Jan Urban Co se čte v Respektu Respekt Co čtou redaktoři Respektu. Novinky Respekt Nové knižní tituly Reformace, protireformace a rozvinutí poreformačního katolictví v Uherském Brodě Zdeněk R. Nešpor Petr Zemek
Jednatřicítka
Ozdravný balíček Respekt Co se psalo v Respektu před 10 lety. Andělé nicotnosti Jiří Kratochvil Pavlík D. byl už na první pohled podivný tvor a spadal do kategorie, které se tehdy, za komunistických časů, říkalo „příživníci“. Jeden den v životě Pavla Koucká Za chvíli bude šest a zazvoní budík. Užívám si poslední chvíle ve spacáku a poslouchám ševelení deště, pak jemně budím svého muže. Ve hvězdách Petr Třešňák Nemá žádné jméno, nemá žádnou tvář a nikdo nezná jeho příběh. Přesto ho časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí 20. století.
Rozhovory
Říkám jim: jsem čistokrevný sněhulák Jaroslav Formánek Michel Séverin Pale (1957) se narodil v Republice Kongo (dříve Kongo Brazzaville), kousek od hranic s Kamerunem.
Výběr z webu
Terkel má problém a jeho autoři asi taky Pavel Hacker Kdesi v Dánsku se sešli tři mladí režiséři a prohlásili: „Ty mladý jsou dneska hodně vo pohodě... Mé drahé alergie Radek Starý Je to trochu podivné mluvit o alergii jednoho člověka v množném čísle. Máme důkazy, že se vyvíjíme k bestialitě, a víme proč… Antonín Kostlan Důkazy o postupném slábnutí lidské agresivity jsou jen volnou hrou s neprokazatelnými čísly.
Téma
Zapomeňte na Švejka Jáchym Topol Raději se nechali zabít, než by se vzdali. Čeští vojáci udělali ve slovinských horách na nepřítele silný dojem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po vedrech a lijácích se vrátily přízemní mrazíky. Začalo preventivní chemické čištění Máchova jezera. Vláda se rozhodla zažalovat Brusel za to, že jí „příliš snížil“ požadovanou kvótu na tuny jedů vypuštěných tady do ovzduší v letech 2008 až 2012. Českem projel Orient Expres.
Polemika
Ošizené rozpočty obcí versus stát Eduard Janota, Petr Gazdík Starostové malých obcí si stěžují na nespravedlivé rozdělování peněz ze státního rozpočtu. Ministerstvo financí se brání a připravuje změny.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte