Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Trendy

Pokus o naději pro Blízký východ

Čtyřicet let po šestidenní válce se mír mezi Izraelci a Palestinci zdá být stejně daleko jako dřív. Co je příčinou tohoto zdánlivého paradoxu? Existuje nějaká naděje?

Fotografie: Šimon Peres. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Šimon Peres. - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Šimon Peres

(1923) je izraelský politik, nositel Nobelovy ceny za mír (1994). Narodil se v Bělorusku, ale když mu bylo jedenáct let, rodina se odstěhovala do Palestiny. Aktivním politikem v Izraeli je již 50 let; byl premiérem, vícekrát ministrem, v současné době působí jako vicepremiér a kandiduje na prezidenta. Napsal řadu knih, především o Izraeli.

Čtyřicet let po šestidenní válce se mír mezi Izraelci a Palestinci zdá být stejně daleko jako dřív. Izrael stále odmítá akceptovat novou palestinskou vládu národní jednoty jako partnera k jednání, protože součástí této vlády je Hamás. Co je příčinou tohoto zdánlivého paradoxu? Existuje nějaká naděje?

Palestinská vláda je sjednocená administrativně, ale rozdělená politicky. Ministerský předseda Ismaíl Haníja je nadále proti uznání Izraele a respektování stávajících dohod. Prohlásil, že je pro pokračování odporu ve všech podobách. Jaká záruka upřímné snahy dosáhnout mírové dohody může z takového postoje plynout?

Právě to je otázka, již si musí položit Evropská unie během svých debat, zda obnovit poskytování finanční pomoci palestinské samosprávě. EU by měla dát Hamásu jasně najevo, že nehodlá financovat teror ani odmítání snahy uzavřít mír. Chtějí-li si Palestinci zajistit evropskou pomoc – což má mou naprostou podporu –, musejí být ochotni mír tvořit, ne bořit.

Bývaly doby, kdy OOP…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].