Místopředsedovi polské vlády Romanu Giertychovi nevoní knihy uznávaných spisovatelů.

Kafka, Dostojevskij, Goethe, Conrad, Gombrowicz, Herling-Grudziński, Witkiewicz. Co tyto různorodé, světově proslulé autory spojuje? Pro polského místopředsedu vlády a ministra školství Romana Giertycha mají punc morální závadnosti a středoškoláci je podle nových osnov ministerstva školství nebudou muset číst.

Z návrhu nového seznamu povinné četby, který by měl vstoupit v platnost v září, zmizela například taková kanonická díla evropské literatury jako Proces,Faust nebo Zločin a trest. „Přečetl jsem si nakonec Trans-Atlantik od Witolda Gombrowicze,“ ukázal svůj kulturní přehled Giertych. „A jsem v šoku: Tohle má být četba pro mládež? Vždyť je to příběh člověka, který utíká před vojenskou službou do Jižní Ameriky a tam hledá různé ‚zážitky‘. Doporučovat takovou četbu by narušovalo základy polského vlastenectví,“ rozčiloval se ministr.

A jaké zážitky to hrdina knihy hledá – a co hůř – najde? Homosexuální! Ministrův protest se tedy jen řadí k jeho předchozím výpadům proti „propagaci homosexuality“. Giertych je asi jediným ministrem školství na světě, který věří, že homosexuálem se člověk stává vlivem vzdělání (ve ško.lách) a reklamy (v médiích a na pouličních gay průvodech). Když Gombrowicz vyčítal Polákům druhotnost, mýlil se: polský ministr je unikát.

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte