0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Minulý týden9. 6. 20074 minuty

Minulý týden

Nad republikou se přehnaly bouře a přívalové deště. Silný vítr vyvrátil pět set let starou lípu v Domamyslicích u Prostějova. V parlamentu začala bitva o reformu veřejných rozpočtů. Vedení celostátního odborového svazu na protest proti ní pohrozilo generální stávkou. Zemřel Jan Beneš (71). Cestou na summit G8 v Německu navštívil Česko americký prezident George Bush.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Minulý týden 24/2007 - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Minulý týden 24/2007 - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nad republikou se přehnaly bouře a přívalové deště. Silný vítr vyvrátil pět set let starou lípu v Domamyslicích u Prostějova. V parlamentu začala bitva o reformu veřejných rozpočtů. Vedení celostátního odborového svazu na protest proti ní pohrozilo generální stávkou. Zemřel Jan Beneš (71). Cestou na summit G8 v Německu navštívil Česko americký prezident George Bush; ministryně obrany Vlasta Parkanová mu spolu s hudebníkem Janem Vyčítalem nazpívala a darovala píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, což podle informací novin vzbudilo posměch mezi komunistickými a sociálnědemokratickými poslanci.

Tak podívejte se, ten radar je jen 60 kilometrů od Prahy, to je moc blízko – třeba Dánové to vyřešili tak, že ten radar je v Grónsku. My nemáme Grónsko a z toho vyplývá, že nemůžeme mít ani radar, vysvětlil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek, proč je stále proti tomu, aby na českém území stála radarová základna obranného štítu USA, která má chránit Západ před raketovým útokem teroristů či totalitních režimů. Stoupl zájem o zářivé plavky. Čeští filmaři se rozhodli dabovat ve svých dílech hlasy slovenských hereček. Průměrná mzda vystoupila na 20 399 korun. Opět přibylo penzistů. „193,2 miliardy korun musel stát loni vyplatit českým důchodcům,“ napsaly k tomu Lidové noviny. Dvanáct let ztráty svobody dostal u brněnského soudu Petr Neisser (35) za to, že loni v listopadu srazil autem patnáctiletého chlapce, kterého pak odvezl na lesní cestu, tam jej těžce zraněného pohodil mezi stromy a nechal bez pomoci; hoch se po několikahodinovém plazení dostal zpět k hlavní cestě, kde ho zachránili kolemjedoucí řidiči.

Postupoval jsem přísně v souladu s etickým kodexem naší Exekutorské komory, prohlásil prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický, poté co vyšlo najevo, že před dvěma lety koupil v jedné exekuci organizované jeho kolegy z prezidia EK za šestnáct milionů korun pražskou vilu, jejíž cena je odhadována na dvojnásobek. Rychlá operace střev zachránila život mladému gepardovi uvězněnému v zoo Hradec Králové, který z nudy sežral míč hozený mu do výběhu zábavychtivými návštěvníky. V pražském Domě U Kamenného zvonu vystavili Jindřicha Štyrského. Fotbalovou kariéru ukončil Karel Poborský. Kvůli opravě cesty přestaly v Brně jezdit trolejbusy na Českou. Po těžké nemoci skonal v Praze předseda České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha (87). Asociace profesionálních klubů vyloučila kvůli dluhům Vsetín z hokejové extraligy. České úřady popřely informaci anglického bulváru The Sun, který napsal, že herečka Angelina Jolie chce adoptovat jedno dítě z tuzemských přeplněných domovů pro opuštěné a konfiskované děti. Vinou nových automatů v brněnské centrále ztratilo v Jihlavě práci 113 pošťáků.

Ostuda je už to, čím se živím: být hercem je bezcenná a nesmyslná práce. Ale když lidé vědí, že vyděláváte tisíckrát víc než zdravotní sestra, tak je to kurva ostuda, citovaly Lidové noviny výrok Ricka Gervaise, autora a hlavní hvězdy britského famózního seriálu Kancl. Vladimír Mišík oslavil šedesáté narozeniny. Evropská komise nařídila mobilním operátorům snížit ceny zahraničního volání a oznámila, že teď jsou na řadě esemesky. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (Strana zelených) oznámil premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS), že odstoupí z funkce, pokud v ní naopak zůstane jeho vládní kolega a vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) i poté, co bude – jak se všeobecně očekává – obžalován z korupce. Energetická společnost ČEZ se přihlásila do soutěže o strategické partnerství s bulharskou elektrárnou Belene. Na český pivní trh dorazil Carlsberg. Vyšlo najevo, že ženy pracující v Česku na vysokých manažerských pozicích dostávají zhruba o polovinu nižší plat než jejich stejně zařazení mužští kolegové (třicet tisíc ku jedenašedesáti). Hlavně, že jsem zdravá a nic mě nebolí. A vrátila jsem se do svých úderů i rytmu, odpověděla česká tenistka Nicole Vaidišová na otázku reportéra MF Dnes „Neobhájila jste tu v Paříži loňské semifinále. Co dál o vás říci?“ Slováci otevřeli přístav v pohraničním městě Skalica a připojili se na Baťův kanál.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].