Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Trendy

Parfém může také páchnout

Včera mě to dohnalo: jako chřipka, která kolem vás obchází v kruhu a vám se už zdá, že jste jí úspěšně unikli. Viděl jsem Parfém.

Fotografie: Luca Turin. - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Luca Turin. - Autor: Archiv • Autor: Respekt

Luca Turin(1953) je biofyzik a kritik parfémů. Žije v Londýně. Vydal knihu Parfums: le guide, nejznámější katalog parfémů, a v loňském roce knihu The Secret of Scent (Tajemství vůně). Od roku 2003 píše pravidelné sloupky o parfémech. Je šéfem výzkumu pro Flexitral Inc.

Včera mě to dohnalo: jako chřipka, která kolem vás obchází v kruhu a vám se už zdá, že jste jí úspěšně unikli. Viděl jsem Parfém. Šlo o soukromou projekci, kterou zorganizovaly noviny Sunday Times, protože chtěly vidět, jak budou na film reagovat experti na parfémy. Dva z nich byli mí přátelé, které jsem neviděl celé věky, a Timesy slibovaly šampaňské a sendviče. A tak jsem souhlasil, že přijdu. Nakonec byl k pití jen evian a po sendvičích široko daleko ani stopy.

Děj se odvíjí takto: kluk je obdařen pohádkovým čichem, neboť se narodil na rybím trhu. Štastlivec: kdyby ho jeho matka porodila u Gerlaina, prožil by svůj život jako čichotupý. Cestujícího v blížícím se vlaku rozpozná z kilometrové dálky. Myslím si: když už můžeme postavit zákony fyziky na hlavu, tak bychom z toho mohli vytěžit i něco zajímavějšího než natahovat nozdry. Kluk dospěje v nadaného mladíka, jenž dokáže během třiceti vteřin zrekonstruovat složitý parfém jen ze samých zazátkovaných flaštiček tím, že povytahá jejich složky a ve správném poměru namíchá. K velikému překvapení nás všech ho majitel flakonů poprosí, aby ho učil…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].