Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Bůh se stal poslancem Sejmu

Dorota Masłowska (1983) je polská spisovatelka.

Fotografie: Dorota Maslowska. - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt
Fotografie: Dorota Maslowska. - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Dorota Masłowska(1983) je polská spisovatelka. Žije ve Varšavě. Její debutový román Wojna polsko-ruska (česky vyšel pod názvem Červená a bílá v roce 2004) měl v Polsku obrovský úspěch a byl přeložen do mnoha světových jazyků. V loňském roce získala nejvýznamnější polskou literární cenu Nike za román Královnina šavle. Maslowska je slavná nejen díky svým knihám, ale také díky častému vystupování v médiích a veřejných diskusích.

Zcela jistě by mi nepřišlo na mysl psát o Alicji Tysiacové, které polští lékaři odmítli přerušit těhotenství, i když bylo jasné, že porod třetího dítěte ji připraví o zrak, kdybych ji – dva týdny předtím, než vyhrála proces u Evropského soudního dvora – nebyla potkala na ulici. Přesněji řečeno, potkala jsem Kazimieru Szcukovou, historičku a kritičku, která právě rozmlouvala s křehkou ženou v divných brýlích se zvětšovacími skly, která působila jako další pár očí.

S Kazií jsme si vyměnily pár slov o tom, zda se má člověk někdy zaplést s reklamou. Já tu samozřejmě zastávám velmi odvážný postoj à la Kurt Cobain: „Nikdy v životě, fuj!“ Ale Kazia řekla, že ona by to udělala, protože se za patnáct minut dá vydělat spousta peněz a ty potom může člověk darovat. Například Alicji Tysiacové, která má tři děti, penzi šest set zlotých a jednadvacet dioptrií – téměř nevidí. To ve mně pochopitelně vyvolalo silný pocit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].