2007-65-mobr-18A.gif
2007–65-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2007-65-vobr-18A.jpg
Fotografie: Pozor na aerosoly! – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Co spojuje Nový Zéland a Česko? Kdo má děti nebo alespoň dětskou duši, ví, že se na obou místech točí filmy žánru fantasy: Pán prstenů u protinožců a pár scén z Narnie u nás. Méně známou skutečností je, že se v roce 2005 v Praze a před pár týdny ve městě Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu konalo pracovní setkání vědců studujících procesy ve znečištěném ovzduší přímořských aglomerací.

Konferenci pořádá každý rok Kalifornská univerzita v Irvine. Právě Kalifornie je mekkou badatelů, kteří se zajímají o atmosférickou chemii. Většina obyvatel tohoto státu žije na pobřeží, které je značně znečištěné, zejména v okolí Los Angeles. Kombinace zdejších přírodních podmínek (divoký oceán, vysoké hory a intenzivní sluneční záření) s exhalacemi z rafinerií a milionů automobilů vede k velmi zajímavým procesům. Tedy, zajímavým z pohledu autora a jeho vědeckých kolegů, kteří v jižní Kalifornii vidí modelový případ. Veřejnost je naopak právem znepokojena; v místech, jako je Los Angeles, druhotně vzniká velké množství toxických plynů, například přízemní ozón či chlór. A nejen to: reakce, které tu probíhají, mohou ovlivnit klima.

Nový Zéland na tom zatím není tak špatně. Na území čtyřikrát větším než Česko tu žije méně než polovina obyvatel. Novozélanďané se proto zatím mohou chlubit relativně čistým ovzduším. Některá města, například Auckland, ale velmi rychle rostou a tamní občané rádi a hodně jezdí…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte