Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Profil

Erdogan, turecký Kohl

Po křesťanské demokracii se hlásí o slovo též islámští demokraté

2007-771-mobr-18-13.gif
2007–771-mobr-18–13.gif • Autor: Respekt
2007-771-vobr-18-13.jpg
2007–771-vobr-18–13.jpg • Autor: Respekt

Turecko členem Unie? To je otázka, která hýbe Evropou. Olej do ohně debaty přilévá dění v samotné Ankaře, kde poslanci hlasují o nové hlavě státu. Navzdory očekávání nekandiduje premiér Recep Tayyip Erdogan, ale jeho stranický kolega Abdullah Gül. Jisté ovšem je, že tureckým prezidentem už nebude sekularista a že předseda vlády zůstává nejmocnějším mužem v Turecku. Vždyť ani New York Times ve své titulní zprávě nezdůraznily, že kandiduje Gül, nýbrž že nekandiduje Erdogan. 

Základní otázka pro Evropu se přitom nemění: Když je dnes sjednocené Německo motorem EU a ta mezi své otce přijala křesťanské demokraty Adenauera a Kohla, může přijmout i Turecko s islámským demokratem Erdoganem?

Fotbalista míří do politiky

Turecký premiér pochází z rozvětvené zbožné rodiny z nižších středních vrstev. Krátce po Erdoganově narození se rodina stěhuje z Istanbulu do přístavu Rize, kde otec našel práci u pobřežní stráže. Po 13 letech se ale vracejí do Istanbulu jako typičtí „přistěhovalci“ a usazují se v jedné z chudších čtvrtí města.

Chlapec z takových poměrů téměř zákonitě získává střední vzdělání na gymnáziu pro imámy a hatipy (duchovní a kazatele), na státní náboženské škole s různými sociálními výhodami pro chudé. Erdogan se ovšem nedá na dráhu duchovního, nýbrž se zapíše na hospodářskou fakultu Marmarské univerzity v Istanbulu a hraje kopanou v nižších ligách.

Jako talentovanému fotbalistovi mu kyne šance na přijetí do některého z velkých klubů, ale mladý Erdogan tíhne spíše k politice. Již na gymnáziu se angažuje v Národním pohledu (Milli Görü), intelektuálním hnutí tureckých islamistů, a mládežnické organizaci Národní strany spásy.

To už se píšou 70. léta a Turecko míří k chaosu. Zhoršují se hospodářské poměry, inflace láme rekordy a zemí zmítají střety pravicových a levicových bojůvek. Armáda se snaží dostat chaos pod kontrolu převratem v září 1980 a následně zakazuje všechny politické strany.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte