Po tragédii na virginské polytechnice nepochybně oživne debata o regulaci vlastnictví zbraní. Řada lidí dává masakr za vinu příliš liberálním zákonům, díky kterým se v USA může ozbrojit prakticky kdokoli.

TUMA.BLOG.RESPEKT.CZ

Australský premiér John Howard připomněl vraždu 35 lidí v roce 1996 v Port Arthuru. „To nás dovedlo … k tomu, abychom přijali opatření omezující prodej zbraní. Vynaložili jsme úsilí, aby se kultura střelných zbraní, tak neblahá ve Spojených státech, nedostala k nám,“ nechal se slyšet.

Skutečně, počet vražd vztažený k počtu obyvatel byl v Austrálii v roce 2004 o čtvrtinu menší než v roce 1996. Pan premiér ale jaksi zapomněl uvést, že zhruba stejně poklesl počet vražd i v kovbojských Spojených státech (v roce 2004 na tři čtvrtiny; 0,8 v následujícím roce).

Británie přitvrdila po masakru v Dunblane v roce 1996 (který mimochodem spáchal člověk, o kterém policie věděla, že je duševně narušený – varovaly ji i střelecké kluby, které ho odmítly přijmout za člena). V roce 1997 nastalo velké odzbrojení obyvatelstva, které bylo tak důkladné, že přinutilo britské olympijské střelce trénovat v zahraničí. Výsledek? Zázrak se nekonal, růst počtu vražd se nezastavil.

A jaká je situace v kovbojských USA? V roce 2001 tu došlo ke zhruba 450 000 zločinům s použitím střelné zbraně, z toho asi 8000 byly vraždy (dle článku The Failed Experiment, stejně tak některé další…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte