2007-576-mobr-26A.gif
2007–576-mobr-26A.gif • Autor: Respekt

2007-576-vobr-26A.jpg
Fotografie: Jeho generace už nejspíš nebude mít na fotbal čas. Číňané a Indové ho také nemají. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kdysi to byl jeden z uzlových bodů světa, kontinent, který udával směr. Teď se však Evropa ocitla v krizi. Celá třetina lidí je tu starší než 65 let. Parlamenty odhlasovaly zrušení penzí, už na ně nejsou peníze. Hospodářství upadá, škrtí jej mimo jiné zoufalý nedostatek energie. Prosperují naopak mnohé země, jimž se kdysi říkalo rozvojové. Čína a Indie se zařadily mezi supervelmoci, a Indie dokonce požaduje, aby se stala samostatným světadílem, zatímco upadající Evropě by byl přiznán pouze status subkontinentu.

Bude takhle vypadat svět v roce 2025? Lze si představit i jiný scénář: Evropa dokázala stavět na tom, v čem vyniká, na svých po staletí pěstovaných technických a organizačních schopnostech. Trojzubec Spojené státy – Evropa – Japonsko dál udává tón světovému hospodářství.

Faktory a vlivy, které mohou vytvářet budoucnost našeho kontinentu i dalších oblastí planety, shrnuje obsáhlá zpráva, vydaná loni pařížským Ústavem bezpečnostních studií (ISS). Jmenuje se „Nová globální hádanka. Jaký bude svět v roce 2025 z hlediska Evropské unie?“. Zpráva se nepokouší věštit z křišťálové koule. Pojmenovává pouze trendy posledních let a promítá je dále do budoucnosti. Psal ji mezinárodní tým odborníků, kteří Evropu „cítí“ zevnitř – Francouzů, Italů, Němců a podobně. Jejich pohled na to, co nás čeká, je znepokojující i optimistický zároveň.

Čína na…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte