2007-452-mobr-22A.gif
2007–452-mobr-22A.gif • Autor: Respekt

2007-452-vobr-22A.jpg
Fotografie: Chcete mé paměti? Tak čtěte mé romány. (Marsé) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Prestižní literární ceny, vášeň pro film a rodnou Barcelonu. Život, do nějž ostrým zobanem klovaly hrůzy španělské občanské války. Smutek, dějiny a nostalgie. Základní devízy Juana Marsého (1933), autora, který celé dětství strávil hladový a ztracený na ulicích barcelonské čtvrti Guinardó či v parku Güell jako zatoulaný pes.

Když embryo vypráví

Český čtenář má v poměrně krátkém časovém odstupu možnost nahlédnout do toho nejlepšího, co je v současné španělské literatuře k mání. Minulý rok tu vyšel skvělý román Enriqueho Vila-Matase Bartleby a spol. a nyní se k němu přidala poslední novela Juana Marsého Ještěrčí ocásky. Ačkoli jsou oba spisovatelé blízcí přátelé, jejich styl je značně odlišný a vlastně lze jen těžko uvěřit, že jde o autory stejné generace a národnosti.

Zatímco Vila-Matas žije a píše své příběhy výhradně ze světa knih a o knihách samotných, Juan Marsé čerpá z vlastního vnímání poválečné nicoty, která za frankismu udržovala Španělsko v udavačských kleštích hanby. „Někdy se mne lidé ptají, kdy napíšu paměti, a já odpovídám, že už jsem je napsal, jsou v mých románech,“ řekl spisovatel v Praze na předloňském Festivalu spisovatelů.

Autobiografickou pečeť nese i jeho kniha Ještěrčí ocásky. Před sedmi lety za ni získal v pořadí dvanáctou literární cenu, tentokrát od španělských kritiků. Zajímavé je, že Marsého knihy zbožňují nejen kritici, ale i…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte