Druhá vláda Mirka Topolánka má impozantní reformní program a je to zřejmě to nejlepší, co se kdy v Česku sepsalo jako cestovní mapa modernizace společnosti. Koalice prý věří, že reformy prosadí. Pokud ale chce opravdu uspět, jak tvrdí, musí získat na svou stranu nejméně jeden hlas z opozice.

Jistě, někdo může uvěřit, že se najdou poslanci z opozice, kterým se vládní program zalíbí a budou pro něj hlasovat s odvoláním na příkaz svědomí – a třeba to bude i pravda. Naprostá většina české společnosti ale bude přesvědčena o tom, že názorovou proměnu těchto politických reprezentantů má na svědomí spíše korupce. A je otázka, zda naděje na reformy, nebo dokonce i jejich úspěšný zrod stojí za tuto cenu. Tedy za celospolečenské podezření, že pilířem změn je korupce, a že tudíž reformní elity nejsou mravní alternativou vůči současné bídě politického života.

Ano, reformy jsou velmi důležité. Ale právě proto by měly být prosazeny nezpochybnitelným způsobem. Jinak hrozí, že budou už u svého zrodu spojovány s korupcí, oslabí se jejich étos a společnost je odmítne.

Varovný příklad přichází ze Slovenska. Populistická opozice si kritikou korupce spojené s reformami vlády Mikuláše Dzurindy zajistila vítězství ve volbách. Dnes využívá rozpadu společenských norem a má vyklizené pole pro cokoli ze svých špatných úmyslů.

Kolik stojí hlas

Dzurindova vláda začínala v roce 2002 s pohodlnou většinou. O rok později přišel Dzurinda o část poslanců vlastní…

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte