V Německu běží debata o možném vnitřním nasazení armády. A i když ve středu Spolkový ústavní soud rozhodl, že možné není, úvahy pokračují. Verdikt soudců z Karlsruhe se totiž týkal tak vyhroceného případu, jakým by bylo sestřelení civilního letadla uneseného sebevražednými teroristy. Naproti tomu se ministr vnitra Wolfgang Schäuble snaží prosadit svou představu nasazení Bundeswehru při nadcházejícím fotbalovém šampionátu. Konzervativec Schäuble je přitom považován za excelentního právníka a znalce ústavy.

Nyní tvrdí, že v jednotlivých konkrétních případech nasadit vojáky lze a že při mistrovství světa by byla armáda podřízena policii. Jenže šéf policejních odborů Konrad Freiberg tento názor vyvrací jako „dobrodružný“. Podle jeho mínění jde o snahu prosadit náhražkové regulace po zamítnutí zákona o ochraně vzdušného prostoru. A představa nasazení Bundeswehru v policejních službách je prý dobrodružná už ve své podstatě. Schäuble chce ale přesto přesvědčit vládu, aby příslušnou změnu ústavy přezkoumala.

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte