Nový zákon omilostní podvodníky, sdělili před dvěma týdny šokovaným občanům někteří tuzemští politici a advokáti. Naopak, přestane kriminalizace poctivých podnikatelů, ozvalo se z řad jiných advokátů, politiků i podnikatelů.

„Hledala jsem koncem ledna s kolegou novinky v trestním zákoně, abych se na ně mohla připravit. A s úděsem jsem zjistila, že tam vypustili část paragrafu o zneužití informací v obchodním styku,“ říká advokátka a bývalá poslankyně Hana Marvanová. Podle této normy policie až dosud stíhala zdejší velké tuneláře, kteří přes firmy pod svým vlivem dělali obchody nevýhodné pro jednu z nich. Marvanová považuje likvidaci tohoto paragrafu za velkou chybu a hned dodává příklad: Policie loni v prosinci obvinila českého zástupce Nomury Eduarda Onderku za transakci České pivo. Nomura vytáhla ze „své“ IPB akcie pivovarů, nezaplatila za ně ani korunu a prodala je se ziskem více než 20 miliard. „Nyní běží arbitráž, ve které Česko žaluje Nomuru. Byl by to pro ni jeden z důležitých argumentů,“ upozorňuje Marvanová. Ta na vypuštěný paragraf také upozornila několik senátorů a vzápětí se rozpoutala bouře nejprve v Senátu a poté se emotivní titulky o beztrestnosti tunelářů objevily i v novinách.

Obratem také přišla reakce z druhé strany. Pro vypuštění začal horovat advokát Tomáš Sokol, který členům horní komory poslal dopis a zveřejnil v novinách několik článků. Sám přitom nezakrývá, že má řadu klientů –…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte