mobrazek_222.gif
mobrazek_222.gif • Autor: Respekt

vobrazek_222.jpeg
Fotografie: Podpořme alternativní zdroje. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

George Bush přednesl už svou šestou Zprávu o stavu unie. Ti, kdo čekali převratné vyjádření k již rozjetým partiím, jako je Irák, Írán, Afghánistán či boj proti terorismu obecně, byli zklamáni. Nic nového – jen potvrzení vůdčí role USA ve světě – se nedozvěděli. Ale ti, kteří uvažují v horizontech delších, než činí prezidentský mandát, museli být překvapeni. Bush nyní přemýšlí na dvacet let dopředu. Proč ta změna? Nějaké prozření či osvícení? Nikoliv, jen hrozící tíseň ohledně ropy z čím dál nejistějšího Blízkého východu. „Amerika je závislá na ropě, která se často dováží z nestabilních částí světa,“ řekl prezident. A tato závislost se musí snížit. Bush, sám bývalý guvernér naftového Texasu, teď hodlá podporovat výzkum alternativních paliv, získávání lihu ze dřeva a obilnin.

Jeho vyhlášeným cílem je během šesti let dostat tento líh do běžného používání. Biolíh a další technologie mají ovšem jen pomoci hlavnímu cíli: do roku 2025 nahradit více než 75 % ropy až dosud dovážené právě z oblasti Blízkého východu. Na praktické rovině se k dosažení této mety vynaloží federální peníze na výzkum využití alternativních zdrojů, jako je Slunce, vítr, biologické látky, jaderná energie a ekologicky příznivé uhelné elektrárny. Evropa často vnímá Bushe jako strašáka. Teď by ovšem měla být vystrašena doopravdy. Když Amerika, jediná supervelmoc, navíc závisející na blízkovýchodní ropě asi…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte