Rok poté, co Severní Korea oznámila vlastnictví jaderné bomby, se na poloostrově opět cosi uvolňuje. Jak informuje The New York Times, ve městech těsně na jih od demarkační čáry začala práce na likvidaci protitankových bariér. Ty byly zbudovány za studené války, jednak po zkušenosti z června 1950, kdy vojska komunistického severu s pomocí 50 tanků za pouhé dva dny obsadila metropoli Soul, a poté z roku 1968, kdy jednotka ze severu pronikla přes demilitarizovanou zónu a byla pochytána až v lesích u vládní rezidence jihu.

Bariéry byly vztyčeny v 70. a 80. letech a tvoří jakési železobetonové brány ve městech. V případě severokorejského postupu by v nosnících explodovaly připravené výbušniny a nahoře uložený příčný kvádr by dosedl na silnici, čímž by ji zatarasil. Myšlenka na likvidaci této v době raket již zastaralé bariéry vznikla v roce 1999, kdy si „postižená“ města stěžovala na ministerstvu obrany, že bloky brání dopravě. Nyní tedy zavládne na poloostrově studený jaderný mír, který si Evropa užívala čtyřicet let.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte