2006-2148-mobr-12Rei.gif
2006–2148-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-2148-vobr-12Rei.jpg
Fotografie: Augusto Pinochet – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Ikona zla a prosperity. Augusta Pinocheta tak nazval Respekt ve svém titulku před osmi lety a na výstižnosti této zkratky není co měnit ani po generálově smrti. Pro jedny zloduch, pro jiné spasitel – zaživa i na onom světě. Přitom nečernobílá realita je mnohem zajímavější.

Že byl iniciátorem krvavého puče? Pučistů bylo přece mnohem více, a mnohem krvavějších. Že se postaral o to, aby pod tvrdou diktaturou země prosperovala? I takových bylo více, třeba španělský caudillo Francisco Franco. Ale že předal moc demokratům zcela dobrovolně, po referendu, které sám inicioval? Druhého takového diktátora v análech 20. století nenajdeme, vždyť i Franco ještě v agónii podepisoval rozsudky smrti. A že udělal vše pro to, aby se pak vyhnul spravedlnosti? Právě to je otázka, která hýbe světem a bude jím hýbat i nadále.

Snad nejvýstižněji to formuloval novinář Adam Michnik. Je morálnější vyměřit spravedlnost za cenu rizika nové občanské války, nebo společenský smír bez spravedlnosti jako výsledek kompromisu mezi včerejšími nepřáteli? Pro Michnika a nejen pro něj váží více alespoň relativní společenský smír. Pinochet spravedlnosti opravdu uklouzl, ale chilská společnost byla schopna si to ještě za jeho života vyříkat sama a bez krveprolití.

Naopak aktuálním příkladem spravedlnosti popadnuté za špatný konec je obžaloba rwandského prezidenta Paula Kagameho, který se zasadil o smír v zemi po genocidě.…

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte