Energetická politika. V době, kdy každý sleduje ceníky u palivových čerpadel, to je horké téma. V pátek se na „energetickém“ mítinku sejdou lídři států EU. Sejdou se ve finském Lahti, jak velí zvyklost předsednictví, a pak podiskutují s ruským prezidentem Putinem. To je zajímavá konstelace nejenom proto, že Evropa pociťuje čím dál větší energetickou závislost na Rusku, ale i proto, že právě Finové lépe než jiní Evropané vědí, zač je obecné závislosti na Moskvě loket. Před patnácti lety se Finsko po rozpadu Sovětského svazu ocitlo v hospodářské krizi. Dnes už je synonymem úspěchu, prosperity a nových technologií (Nokia). Uvidíme, jak bude své zkušenosti předávat.

V šedé zóně

Role Finska v EU vychází ze skandinávské tradice otevřenosti, transparentnosti a poctivosti, ale v lecčems se liší. Patří sem především důraz na sousedství s Ruskem a zvláštní vztah k němu.

Rozhodující moment se odehrál v závěru druhé světové války (viz rámeček). Finsko si jako jediný spojenec Osy v těsné blízkosti SSSR ponechává samostatnost, byť podmínky sovětského vítěze jsou tvrdé – odstoupení části území, repatriace sovětských azylantů, válečné reparace ve výši 300 milionů dolarů během šesti let… Právě kvůli reparacím začíná finský stát masivně industrializovat doposud převážně agrární zemi. Hospodářské změny podporují i USA, ač Finsko po tlaku Moskvy odmítlo účast na Marshallově plánu. Poslední reparační splátka je uhrazena v roce 1952, ruší se…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte