Návrhy, aby zemi nějaký čas spravovala úřednická vláda, vyvolávají debatu, jestli by něco takového vůbec zemi prospělo. Anneke Hudalla a Jiří Pehe na toto téma debatují právě zde.

Vedle všech překvapení, která česká politika za poslední měsíce nabídla, je tzv. „úřednická vláda“ jedno z nejlepších – alespoň po jazykové stránce. „Úředníci“ – ještě nedávno symbol malicherné byrokracie, neschopnosti a zkorumpovanosti, dnes najednou pro znechucený národ naděje na rychlý konec současné krize. Mýlí se. A to ne proto, že „úředníci“ by byli opravdu onou pohromou, za kterou je značná část politiků a veřejnosti považuje. Nastolit nyní „vládu odborníků“ by bylo politickou chybou a to ze dvou zásadních důvodů: Za prvé poškodí demokratickou kulturu v zemi. A za druhé zabrání řešení problému, kterého se česká politika musí zbavit, nechce-li se znovu a znovu nacházet v pořád stejné pasti. Tento problém je Komunistická strana Čech a Moravy.

To nejdůležitější, co Česká republika potřebuje na to, aby se skutečně stala onou standardní demokracií, o které Václav Klaus už dlouhá léta mluví, je, aby se politici za každých okolností drželi pravidel hry. Jen tak si nejen všichni političtí aktéři, ale také voliči nacvičí hodnoty a chování, které demokratický systém činí stabilní. V současné fázi by ale jmenování úřednické vlády pravidlům hry vůbec neodpovídalo. Ústava sice prezidentovi nepředepisuje, koho…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte